PiS obiecał nowe województwo. ''Do końca kadencji''. Prezydent miasta: zostaliśmy wykorzystani

Redakcja
08.05.2019 16:23
PiS obiecał nowe województwo. ''Do końca kadencji''. Prezydent miasta: zostaliśmy wykorzystani
fot. GERARD/REPORTER

O przywrócenie województwa częstochowskiego zwrócił się w środę do premiera Mateusza Morawieckiego prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk (SLD). Przypomniał deklaracje polityków PiS, którzy zapowiadali starania o powrót Częstochowskiego na mapę Polski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Krzysztof Matyjaszczyk (SLD) w liście do Mateusza Morawieckiego przytoczył wypowiedzi polityków PiS, którzy zapewniali, że będą starali się przywrócić Częstochowskie – m.in. prezesa tej partii Jarosława Kaczyńskiego z 2014 r., który ocenił wówczas, że przy tworzeniu obecnego podziału wojewódzkiego popełniono błędy, a Częstochowa została pozbawiona swojej pozycji w sposób nieuzasadniony i powinna ją odzyskać.

W październiku 2015 r., w odpowiedzi na list przewodniczącego Zarządu Regionu częstochowskiej ''Solidarności'', prezes Prawa i Sprawiedliwości potwierdził, że sprawa województwa częstochowskiego jest elementem programu PiS i zapowiedział konsultacje społeczne w tej sprawie, w przypadku powołania przez jego partię Rządu

Krzysztof Matyjaszczyk

Poseł PiS Szymon Giżyński w październiku 2015 r. obiecał, że „jeśli mieszkańcy Częstochowy i regionu wybiorą w większości kandydatów PiS do Sejmu i PiS będzie miał największą siłę w polskim parlamencie, to do końca kadencji, czyli 2019 roku, przywrócimy województwo częstochowskie”.

Andrzej Duda w czasie spotkania z mieszkańcami i dziennikarzami w auli Wydziału Nauk Społecznych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie w lutym 2015 r. zadeklarował, że jeśli zostanie Prezydentem RP, podejmie starania o utworzenie województwa częstochowskiego

PREZYDENT CZĘSTOCHOWY

Powstanie województwo częstochowskie? 

Lokalne władze podkreślają, że Częstochowa, mimo przedsiębiorczości mieszkańców, racjonalnego zarządzania i pozyskiwaniu środków unijnych, każdego roku traci jednak realnie na braku statusu stolicy województwa. - Obietnice polityków obudziły nadzieje mieszkańców na odzyskanie przez nasze miasto właściwej roli na administracyjnej mapie Polski. Teraz czują się zawiedzeni, potraktowani przedmiotowo, wykorzystani do realizacji celów politycznych obecnie rządzącej partii - podkreślił prezydent.

Zobacz także

Jak przekonuje, status wojewódzki dawał jego miastu możliwości rozwojowe, których utracenie w 1999 r. odbijało się w następnych latach niekorzystnie na życiu gospodarczym i społecznym. Jednocześnie Częstochowie, ani wówczas, ani obecnie nie zapewniono istotnych działań osłonowych, które rekompensowałyby utratę statusu stolicy województwa – wskazał.

Przypomniał też, że Częstochowa jest poza Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią (GZM) i dlatego pozbawiona jest wsparcia i dodatkowych środków, jakie daje zrzeszonym w GZM miastom ustawa metropolitalna. W opinii Matyjaszczyka, szans Częstochowy nie wyrówna też Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Jak zaznaczył, w sprawie przywrócenia woj. częstochowskiego kilkakrotnie pisał do prezydenta Dudy, premier Beaty Szydło czy prezesa PiS i dotychczas nie otrzymał żadnej odpowiedzi, która jasno odnosiłaby się do składanych deklaracji.

RadioZET.pl/PAP