Rząd zajmie się bombą ekologiczną na Bałtyku [NEWS RADIA ZET]

Redakcja
19.07.2018 19:09
Powstanie specjalny zespół rządowy w sprawie wycieku z wraku Frankena
fot. Fundacja Mare/Youtube

Powstanie rządowy zespół, który zajmie się sprawą tankowca Franken – dowiedziało się Radio ZET. Statek od 1945 roku leży na dnie Zatoki Gdańskiej. Do zespołu wejdą przedstawiciele Ministerstw Gospodarki Morskiej i Obrony Narodowej, a także pracownicy Urzędu Morskiego w Gdyni i inspektorzy ochrony środowiska.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O zagrożeniu, jakie stanowi ponad 1,5 miliona litrów oleju napędowego ze statku Franken od kilku tygodni informuje fundacja Mare. Jej przedstawiciele zwracają uwagę na to, że trzeba jak najszybciej wydobyć z niego paliwo.

Zobacz także

Rządowy zespół ma zebrać wszystkie dane, jakie w sprawie Frankena posiada Instytut Morski w Gdańsku, a następnie przygotować plan zabezpieczenia wraku.

W sprawie tankowca w czwartek odbyło się spotkanie z udziałem m.in. Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Zobacz także

Niemiecki tankowiec T/S Franken zatopiony został w 1945 roku. Jednostka spoczywa na dnie centralnej części Zatoki Gdańskiej, a w jej wnętrzu kryją się zbiorniki z paliwem, którego część - jak podaje fundacja Mare - już przedostała się do Bałtyku.

W ocenie fundacji oraz współpracującego z nią Instytutu Morskiego w Gdańsku, wrak jest bliski zawalenia się, co może spowodować wyciek znajdującego się w jego wnętrzu paliwa i oleju – w sumie od 1,5 do 5 mln litrów.

Zobacz także

RadioZET.pl/Maciej Bąk/PTD