Zamknij

Pożar katedry w Gorzowie. Ratownicty rozbierają spalony dach katedralnej wieży [ZDJĘCIA]

Redakcja
03.07.2017 12:08
Pożar katedry w Gorzowie: Rozbiórka spalonego dachu [ZDJĘCIA]
fot. Kamil Lewera/Radio Puls

Po pożarze w Gorzowie, ratownicy wysokościowi rozbierają spaloną kopułę kategralnej wieży. Z małą ręczną piłą, pracują na wysokości 40 metrów.

Zgłoszenie o pożarze katedry straż pożarna otrzymała w sobotę ok. godz. 18:30. Pierwsze zastępy były na miejscu po kilku minutach. Wieczorem i w nocy akcji strażaków przyglądało się wielu mieszkańców. W ten weekend w tym rejonie odbywało się dużo imprez związanych ze świętem miasta. Te zaplanowane na wieczór odwołano, podobnie jak te, które miały odbyć się w niedzielę.

W niedzielę na nadwarciańskich błoniach odbyła się polowa msza św. pod przewodnictwem biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego. Wierni modlili się o ocalenie katedry, a także w intencji walczących z żywiołem strażaków.

Kościół katedralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny uznawany jest za jeden z symboli Gorzowa Wielkopolskiego. Świątynia znajdująca się w samym centrum miasta jest najcenniejszym zabytkiem i ważnym miejscem dla wiernych diecezji.

Strona Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków informuje, że dokładna data rozpoczęcia budowy kościoła nie jest znana. Pierwsza pośrednia wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1297 r. Cześć wieży, w której wybuchł pożar, pochodzi z XVII w. Rangę kościoła katedralnego świątynia zyskała 1946 r. i jest obecnie głównym kościołem Gorzowa Wielkopolskiego, jak i całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

RadioZET.pl/maal