Zamknij

Pożar lasów na Śląsku. Na miejscu ponad 40 zastępów straży, sytuacja opanowana

Bartłomiej Chudy
21.05.2022 21:00
Pożar lasów na Śląsku, sytuacja nieopanowana
fot. MICHAL ADAMOWSKI/REPORTER, zdj. ilustracyjne

Po kilkugodzinnej akcji, w której brało udział około 60 zastępów straży pożarnej, w sobotę wieczorem udało się opanować pożar, który wybuchł w okolicach Miasteczka Śląskiego w powiecie tarnogórskim (woj. śląskie), obejmując łącznie około 50 hektarów lasu i nieużytków.

"Sytuacja jest opanowana. Trwa dogaszanie, w akcji jest 58 zastępów straży pożarnej" – poinformowała ok. godz. 20.30 rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska.

Do pożaru doszło wczesnym popołudniem w okolicy drogi wojewódzkiej nr 908, łączącej Tarnowskie Góry z Częstochową. Z uwagi na duże zadymienie na pewien czas został wstrzymany ruch na tej trasie, a także na łączącej się z nią drodze wojewódzkiej nr 912. Nie było żadnego zagrożenia dla ludzi - pożar wybuchł na terenie oddalonym od zabudowań. Strażaków wspomagały w akcji dwa samoloty gaśnicze i śmigłowiec Lasów Państwowych.

Pożar lasów na Śląsku. Dojeżdżają kolejne zastępy, sytuacja opanowana

Według szacunków Lasów Państwowych, pożarem zostało objętych około 50 hektarów. W niektórych miejscach ogień strawił tylko ściółkę, ale w innych zniszczył też drzewa. Straty zostaną oszacowane po zakończeniu akcji strażaków. Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Marek Mróz przypomniał, że od dłuższego czasu w regionie nie było większych opadów.

Według Mroza, wszystko wskazuje na to, że pożar miał swoje źródło w okolicy Huty Cynku Miasteczko Śląskie, następnie ogień przeniósł się przez dw 908, a niedługo później rozwinął się przez porywisty wiatr. Strażacy relacjonowali, że akcję utrudniał właśnie silny i zmieniający kierunek wiatr oraz niska wilgotność ściółki. Na początku ogień rozprzestrzeniał się bardzo szybko.

To kolejny duży pożar lasu w ostatnich dniach w regionie. W piątek kilkanaście zastępów strażaków gasiło ogień, który objął 15 hektarów poszycia leśnego i traw w miejscowości Sokole Pole w powiecie częstochowskim.

Strażacy z woj. śląskiego od kilku dni informują o wysokim zagrożeniu pożarowym związanym z niską wilgotnością ściółki. Do 19 maja straż pożarna w regionie odnotowała ponad 160 pożarów w lasach o łącznej powierzchni prawie 90 ha, jedna osoba została ranna, w akcje gaśnicze zaangażowanych było prawie 500 zastępów PSP i OSP.

RadioZET.pl/PAP - Krzysztof Konopka

C