Tragedia po pożarze na Warmii i Mazurach. Trzy osoby nie żyją

Redakcja
01.12.2018 10:09
Tragedia po pożarze na Warmii i Mazurach. Trzy osoby nie żyją

Ciała trzech osób znaleziono w sobotę rano po pożarze pustostanu w Giżycku na Mazurach. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że byli to prawdopodobnie bezdomni, a przyczyną śmierci mogło być zatrucie dymami pożarowymi.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Oficer prasowy straży pożarnej w Giżycku kpt. Mateusz Pupek powiedział PAP, że w sobotę po godz. 4 rano na alarmowy numer telefonu zgłoszono, że z opuszczonego budynku przy ul. Konarskiego wydobywa się dym.

"Zatrucie dymami pożarowymi"

Strażacy byli na miejscu w ciągu kilku minut. Przy dogaszaniu pożaru, na poddaszu natrafiano na ciała trzech osób.

Zobacz także

- Przypuszczamy, że zmarły one w wyniku zatrucia dymami pożarowymi - powiedział.

Według strażaków ogień nie wydobył się na zewnątrz budynku. Spłonęła drewniana podłoga i część wyposażenia, m.in. materac, ubrania i inne przedmioty zgromadzone w pomieszczeniu. Doszło też do nadpalenia konstrukcji dachu. W akcji gaśniczej uczestniczyło pięć zastępów straży pożarnej.

Prawdopodobnie zginęły osoby bezdomne

Jak powiedziała aspirantka Iwona Chruścińska z giżyckiej policji, zmarłe osoby to kobieta i dwóch mężczyzn o nieustalonej tożsamości. Według niej prawdopodobnie to osoby bezdomne, które nocowały w opustoszałym budynku po dawnej pralni, a przyczyną pożaru mogło być zaprószenie ognia.

Zobacz także

Okoliczności tego zdarzenia wyjaśnia na miejscu grupa dochodzeniowo-śledcza policji pod nadzorem prokuratury rejonowej w Giżycku.

Według asp. Chruścińskiej policja nie miała wcześniej sygnałów, że w pustostanie przy ul. Konarskiego mogą nocować bezdomni. Jak przypomniała, policjanci od początku listopada - wspólnie z m.in. strażą miejską - prowadzą stałe kontrole pustostanów, ogrodów działkowych, węzłów ciepłowniczych i innych miejsc, w których mogą przebywać bezdomni. Takie osoby są dowożone do schroniska dla bezdomnych lub izby wytrzeźwień. Ma to zapobiec m.in przypadkom śmierci w wyniku wychłodzenia organizmu.

Zobacz także

Służby apelują o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone, m.in. osoby bezdomne i starsze. Przypominają, że przez całą dobę czynne są numery alarmowe: 112 i 997. Informacja szybko przekazana służbom może komuś uratować życie.

RadioZET/PAP/JZ