Zamknij

Potężny pożar w Puszczy Kozienickiej. Pali się kilka hektarów lasu

Redakcja
19.04.2019 20:28
Potężny pożar w Puszczy Kozienickiej. Pali się kilka hektarów lasu
fot. Shutterstock

Pożar 5 hektarów lasu w okolicy wsi Chinów w północnej części Puszczy Kozienickiej. Na miejscu z ogniem walczy 15 zastępów straży pożarnej. Obecnie trwa dogaszanie pożaru.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pożar objął ok. 5 hektarów Puszczy Kozienickiej w pobliżu rezerwatu przyrody Guść. Teren ten podlega Lasom Państwowym. Podczas gaszenia pożaru dokonano kilku zrzutów wody z samolotów gaśniczych.

Obecnie trwa dogaszanie pożaru. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, ile to potrwa

Dyżurny KPP Straży Pożarnej w Kozienicach

Najwyższy stopień zagrożenia pożarami w lasach

W całej Polsce utrzymuje się trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarami w lasach. Instytut Badawczy Leśnictwa wydał ostrzeżenie, obowiązujące od piątku 19 kwietnia do poniedziałku 22 kwietnia. IBL apeluje o zachowanie wzmożonej ostrożności w lasach.

W lasach i w odległości mniejszej niż 100 m od nich nie wolno palić ognisk ani używać otwartego ognia. Zabronione jest też wypalanie pozostałości roślinnych, np. traw czy gałęzi na polach przylegających do lasów i terenów zalesionych. Nie należy porzucać nieugaszonych zapałek lub niedopałków papierosów. Nie wolno też palić tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

Zobacz także

W związku z brakiem opadów wilgotność ściółki, zarówno w godzinach porannych, jak i popołudniowych jest bardzo niska i oscyluje wokół 8-12 proc. Jak podkreśla IBL, do 90 proc. pożarów w lasach dochodzi wtedy, gdy wilgotność ściółki spada poniżej 20 proc.

Przelotne opady deszczu i burze tylko chwilowo i lokalnie zmniejszają zagrożenie pożarem. - Tylko dwa-trzy dni ciągłych opadów deszczu mogłoby wpłynąć na radykalny spadek zagrożenia pożarem - przekazała Alicja Klimczyk z Laboratorium Ochrony Przeciwpożarowej Lasu IBL.

W ciągu ostatniej doby w polskich lasach wybuchło 156 pożarów. Od początku kwietnia zanotowano ich już 1 709. Jest to najwyższa od 10 lat liczba pożarów w kwietniu. IBL zaznacza przy tym, że nie dysponuje jeszcze danymi dotyczącymi liczby pożarów w trzeciej dekadzie kwietnia.

google
fot. Google Maps

RadioZET.pl/PAP