Zamknij

Po tragedii w Koszalinie skontrolowano 325 escape roomów. Wyniki? Fatalne

Redakcja
07.01.2019 09:14
koszalin escape room pożar
fot. Reporter Poland

Państwowa Straż Pożarna przeprowadziła kontrole 325 escape roomów w całej Polsce. Akcja związana jest z piątkowym pożarem. W escape roomie w Koszalinie zginęło 5 dziewcząt.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Szef MSWiA Joachim Brudziński zlecił wszczęcie kontroli przeciwpożarowych we wszystkich escape roomach w kraju. Do niedzieli włącznie sprawdzono 335 obiektów tego typu.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak, w związku z nieprawidłowościami zamknięto 26 obiektów. Cztery z zamkniętych escape roomów działało na terenie Mazowsza, z czego trzy w Warszawie i jeden w Płocku. Według Frątczaka wystawiono też 33 mandaty. Łącznie w skontrolowanych obiektach wykryto 1115 uchybień, z czego 406 jest związana z ewakuacją.

Zobacz także

Kontrole w escape roomach. Jakie wykryto nieprawidłowości?

Komenda Wojewódzka PSP przekazała PAP, że dotychczas na terenie całego Mazowsza strażacy skontrolowali 84 obiekty w 35 lokalizacjach. - Kontynuujemy kontrole, zostało nam 55 obiektów, jest szansa, że dzisiaj kontrole zostaną zakończone - powiedział w poniedziałek rzecznik prasowy mazowieckiej straży pożarnej mł. bryg. Karol Kierzkowski. Jak wcześniej informowano, na terenie województwa zlokalizowano 140 takich obiektów.

Kontrole obejmują m.in. sprawdzenie warunków ewakuacji, wyposażenie lokalu w sprzęt gaśniczy, wymagane okresowe przeglądy instalacji użytkowych (instalacja gazowa, elektryczna, przewody wentylacyjne i kominowe) oraz możliwość prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, w tym możliwość dojazdu do obiektu samochodów straży pożarnej.

Zobacz także

Pożar w escape roomie w Koszalinie

Przypomnijmy, w piątek po godz. 17.00 w escape roomie w Koszalinie doszło do pożaru, w którym zginęło pięć uczennic gimnazjum, a jeden mężczyzna jest ciężko poparzony. Rzecznik prokuratury Ryszard Gąsiorowski poinformował podczas sobotniej konferencji prasowej, że „to gaz najprawdopodobniej był przyczyną pożaru”. Jak informowała Straż Pożarna, powodem tragedii był też brak zapewnienia właściwej ewakuacji. O niepokojących warunkach w escape roomie w Koszalinie alarmowali wcześniej internauci. W niedzielę zarzuty umyślnego stworzenia niebezpieczeństwa wybuchu pożaru w escape roomie i nieumyślnego doprowadzenia do śmierci usłyszał 28-letni Miłosz S.

RadioZET.pl/PAP/MK