Zamknij

Nieoficjalnie: znamy przyczynę pożaru w escape roomie. Wcześniej pisali o tym internauci

Redakcja
05.01.2019 08:53
Pożar w escape roomie
fot. PAP

Tragiczny pożar w Koszalinie wybuchł w wyniku eksplozji butli z gazem - dowiedziała się nieoficjalnie Wirtualna Polska. Część komentarzy internautów sugeruje, że w escape roomie znajdowała się nieodpowiednia i niebezpieczna infrastruktura grzewcza. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pożar wybuchł w piątek po godzinie 17.00 w budynku mieszkalnym w Koszalinie, w tzw. escape roomie. Ofiarami tej tragedii są dzieci, piętnastoletnie dziewczynki, które uczestniczyły w imprezie urodzinowej jednej z nich.

W pożarze ucierpiał pracownik lokalu. Poparzony 25-latek miał przekazać ratownikom w karetce, że przyczyną pożaru była eksplozja butli z gazem, którą ogrzewano pomieszczenie. Stan mężczyzny jest bardzo ciężki - informuje Wirtualna Polska. 

Wątek złych warunków i nieodpowiedniego ogrzewania w koszalińskim escape roomie pojawił się też w niektórych komentarzach na Facebooku. O sprawie pisaliśmy w piątek na radiozet.pl

Zobacz także

Szef MSWiA zapowiedział w piątek, że w związku z pożarem w koszalińskim escape roomie polecił komendantowi głównemu PSP gen. Leszkowi Suskiemu wszczęcie kontroli przeciwpożarowych we wszystkich obiektach tego typu w kraju.

Minister zapewnił, że rodziny ofiar tragedii w Koszalinie mogą liczyć na pełne wsparcie służb podległych MSWiA i administracji państwa, a do Koszalina udał się wojewoda zachodniopomorski.

''Druzgocąca tragedia w Koszalinie. Pięć radosnych, wchodzących w życie dziewcząt zostało z życia wyrwanych; niech Bóg ma swojej opiece ich rodziców i najbliższych'' - napisał w piątek na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Co to jest escape room? 

"Escape roomy", czyli "pokoje zagadek" to popularna od kilku lat forma spędzania czasu, zwłaszcza młodzieży. Według serwisu lockme.pl w Polce działają obecnie 364 firmy, będące właścicielami 1027 pokoi. Najwięcej pokoi jest w Warszawie - 122. W Koszalinie funkcjonuje 8 takich miejsc.

"Escape room" wywodzi się z gier komputerowych, w których użytkownik miał za zadanie uciec z zamkniętego pomieszczenia po rozwiązaniu wszystkich zagadek i rebusów. Później grę postanowiono przenieść z wirtualnej rzeczywistości do tej prawdziwej. Pierwszy "realny" escape room powstał w 2007 roku w Japonii. Do Europy zabawa dotarła przed ośmioma laty - pierwszy "pokój zagadek" powstał na Węgrzech w 2011 roku.

Escape room, jak można przeczytać na portalu lockme.pl, wymaga przede wszystkim współpracy w grupie, ponieważ tylko sprawny zespół jest w stanie wyjść z pokoju przed ustalonym limitem czasowym, który wynosi zwykle od 45 do 90 minut. W tym czasie gracze zapoznają się ze scenariuszem i pokojem pełnym różnych rekwizytów; ich zadaniem jest rozwiązywanie zagadek i branie udziału w innych mini grach, które pozwalają zrealizować cel ostateczny – ucieczkę.

RadioZET.pl/Wirtualna Polska/PAP/DG