Zamknij

Pierwszy stopień zagrożenia terrorystycznego w Polsce. Potrwa do 3 września

28.08.2019 12:41
MSWiA
fot. RadioZET.pl

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, które wprowadza w całej Polsce pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP – poinformowało 28 sierpnia MSWiA. Obowiązuje do 3 września i jest związane z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz wizytą prezydenta USA, Donalda Trumpa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Stopień ALFA to najniższy z czterech stopni alarmowych, które określają poziom działań służb antyterrorystycznych i całej administracji publicznej.

Stopień alarmowy obowiązuje od środy 28 sierpnia 2019 r. (od godz. 00:01) do wtorku 3 września 2019 r. (do godziny 23:59).

przekazało MSWiA

Resort poinformował, że wprowadzenie „ma charakter prewencyjny” i jest związane z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz wizytą w Polsce prezydenta  USA, Donalda Trumpa. 

Zobacz także

Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, np. nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

Podobne środki stosowano przy organizacji ministerialnego spotkania w Warszawie dotyczącego budowania bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, szczytu klimatycznego w Katowicach czy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. 

RadioZET.pl/MSWiA.gov