Zamknij

Bezrobocie spadło w Polsce. Statystyki najlepsze od 26 lat

Redakcja
26.04.2017 11:02

W ciągu ostatniego miesiąca bezrobocie w Polsce spadło z 8,5 proc. do 8,1 proc. – informuje GUS. Tak dobrego wyniku w swoich wyliczeniach nie spodziewało się nawet Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Statystyki z marca 2017 r. są najlepsze od 26 lat, a według ekspertów będzie jeszcze lepiej.

Bezrobocie spadło w Polsce. Statystyki najlepsze od 26 lat
fot. Pexels.com

 

Bezrobocie w Polsce wyraźnie spadło na przestrzeni jednego miesiąca. Gdy porównamy marzec ubiegłego roku z obecnym, poprawa jest jeszcze większa. W marcu 2016 r. bez pracy był co dziesiąty Polak na rynku pracy. Rok wcześniej stopa bezrobocia sięgała 11,5 proc. Nieźle wypadamy też na tle strefy euro, gdzie w lutym bezrobocie było na poziomie 9,5 proc.

map
fot. GUS

W ostatnim czasie dwie agencje ratingowe podwyższyły nam prognozy wzrostu PKB, a Elżbieta Rafalska w „Sygnałach dnia” jeszcze przed publikacją GUS komentowała, że wzrost liczby miejsc pracy i spadek bezrobocia nastąpi w miesiącach letnich, ze względu na wysyp prac sezonowych.

Będzie jeszcze lepiej

Wzrost konsumpcji i średnia pensja powyżej 4500 złotych brutto ma prawo napawać optymizmem. Jak twierdzą eksperci, ożywienie gospodarcze, jakie ma miejsce w naszym kraju, jeszcze bardziej wyśrubuje statystyki. W następnych kilku miesiącach można się spodziewać spadku bezrobocia do nawet 7 procent.

Zobacz także

Łukasz Bugaj, Analityk Domu Maklerskiego BOŚ podkreśla, że mimo poprawy na rynku pracy, wciąż są duże nierówności. – Większe miasta mają przewagę nad mniejszymi lub obszarami wiejskimi, jedne zawody są rozchwytywane - inne nie, natomiast jeżeli ktoś jest zdolny do zmiany miejsca pracy, zawodu, to praca dla takiej osoby na pewno się znajdzie – komentuje. Poprawa statystyk może cieszyć tym bardziej, że jak informował portal Bankier.pl, rynek pracy w Polsce zasilił ponad milion pracowników z Ukrainy.

RadioZET.pl/Money.pl/Bankier.pl/GUS/strz