Zamknij

Marsz Równości w Poznaniu. "Nie jesteście mniejszościami"

06.07.2019 20:31
Marsz Równości w Poznaniu. "Nie jesteście mniejszościami"
fot. Adam Jastrzebowski/REPORTER

Około sześć tysięcy osób przeszło w sobotę ulicami Poznania w Marszu Równości. Była to już 16 edycja tego wydarzenia w stolicy Wielkopolski. Wywołująca skrajne emocje parada przebiegła dziś w Poznaniu bez poważniejszych incydentów.

Marsz Równości ruszył wczoraj w Poznaniu tuż po południu, z mostu św. Rocha. Organizatorzy tegorocznej parady łączyli ją z 50-leciem od zamieszek w klubie Stonewall Inn w Stanach Zjednoczonych.

Tegoroczny marsz łączy się z 50. rocznicą zamieszek w klubie Stonewall Inn., które są symbolicznym początkiem zorganizowanego ruchu LGBT+. Chcemy pokazać, że choć udało się osiągnąć już bardzo wiele, przed nami wciąż mnóstwo pracy

Mateusz Sulwiński z Grupy Stonewall, organizatora Marszu Równości w Poznaniu

Zwolennicy LGBT domagali się dziś równości małżeńskiej, umożliwienia adopcji dzieci parom jednopłciowym, uproszczenia procedur korekty zmiany płci. W postulatach padły też zarzuty wobec retoryki stosowanej przez PiS i przychylną rządowi TVP, określoną „tubą partii rządzącej”.

- Wasze obrzydliwe kłamstwa powodują narastanie nienawiści, przemoc wobec osób LGBT+ i prowadzą wprost do wielu tragedii – mówili organizatorzy marszu.

Poznański MR objął patronatem prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. Jego zastępca, Katarzyna Kierzek-Koperska, otwarcie przywitała uczestników parady.

Równość to równość. Wobec prawa i społeczeństwa. Jest jedna i dotyczy wszystkich, bez względu np. na kolor skóry czy orientację seksualną. Nie jesteście mniejszościami, jesteście taką samą częścią społeczeństwa

Katarzyna Kierzek-Koperska, wiceprezydent Poznania, cytowana przez „Głos Wielkopolski"

RadioZET.pl/PAP/"Głos Wielkopolski"