Zamknij

Ulicami Poznania przeszedł Marsz Równości. Wziął w nim udział prezydent miasta

Redakcja
23.09.2017 22:09
Poznań
fot. PAP

Nie jesteśmy homofobicznym zaściankiem, tylko jesteśmy miastem otwartym - mówił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, który wziął udział w sobotę w Marszu Równości. Wydarzenie było elementem trwającego od niedzieli Poznań Pride Week 2017. Według policji w sobotnim marszu, który przeszedł ulicami miasta, wzięło udział ok. 3 tys. osób. Trasa pochodu, podobnie jak w ubiegłym roku, była oznaczona tęczowymi flagami.

Marsze Równości w Poznaniu odbywają od wielu lat, ale tegoroczny był dopiero trzecim, w którym prezydent miasta wziął udział. Dzieje się tak, od kiedy 3 lata temu Jacek Jaśkowiak został wybrany na to stanowisko. Nigdy zresztą nie ukrywał swojego wsparcia i szacunku wobec środowisk LGBT.

Przemówienie Jacka Jaśkowiaka

– Jesteśmy dzisiaj radośni, przyjaźni i otwarci tak jak Poznań – powiedział do uczestników marszu (cyt. za poznańską "Gazetą Wyborczą").

– Dzisiaj słuchałem „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena. I rzeczywiście dziwny jest ten świat, gdzie człowiekiem gardzi człowiek tylko dlatego, że jest innej orientacji seksualnej, rasy, wyznania lub jest niepełnosprawny. Ale ludzi dobrej woli jest więcej. I nas jest więcej. Dziękuję, ze przyszliście. Możemy pokazać, że Poznań jest miastem otwartym. Wszyscy są równi, wszyscy są wolni. I będą! - dodał

– Walczmy o demokracje i o wolność, by jej nam nie zabrano. By wolny był Poznań i cały kraj. By wszyscy patrzyli na innych przyjaźnie i bez nienawiści. Jest nas więcej! - krzyczał do zgromadzonych.

Poznań jako najbardziej tolerancyjne miasto

Pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniom Marta Mazurek powiedziała PAP, że na tle Polski, „Poznań jawi się jako mekka takiej wolności tolerancji”.

„Poznań jesteś miastem otwartym, wolnym od nienawiści, od hejtu, od nietolerancji. Bardzo wiele osób jest dumnych z tego, że mieszka właśnie tutaj, w tym mieście – my z tego czerpiemy siłę i w tę stronę będziemy dalej iść” – zaznaczyła Mazurek.

W cieniu tragedii w Gorczynie

Sobotni Marsz Równości w Poznaniu był zwieńczeniem trwającego od niedzieli Poznań Pride Week – tygodniowego cyklu wydarzeń poświęconych równości i tolerancji dla środowisk LGBT. Organizowany przez Grupę Stonewall - Poznań Pride Week 2017 - zakończy się w niedzielę, 24 września.

Zobacz także

Tegoroczna manifestacja odbyła się cieniu tragedii w łódzkim Gorczynie. 14-letni Kacper powiesił się, ponieważ był wyśmiewany i prześladowany przez rówieśników w szkole. Uczestnicy marszu spędzili kilka minut w milczeniu przed siedzibą urzędu wojewódzkiego.

RadioZET.pl/poznan.wyborcza.pl/PAP/MP