Zamknij

Kurator Malta Festival nie przyjedzie do Polski. Na znak protestu przeciw Glińskiemu

Redakcja
16.06.2017 19:34
Frijic
fot. Wikimedia.Commons

Na znak protestu przeciwko decyzji ministra kultury Piotra Glińskiego, kurator tegorocznego festiwalu Malta Oliver Frljić nie przyjedzie do Poznania. Festiwal rozpoczął się dzisiaj i potrwa do 25 czerwca.

Zobacz także

O decyzji chorwackiego reżysera poinformował dyrektor festiwalu Michał Merczyński.

Protest przeciw działaniom Glińskiego

- Pan Oliver Frljić kilka dni temu przysłał do nas maila mówiąc, że nie przyjedzie do nas do Poznania na znak protestu przeciw decyzji pana ministra Glińskiego, kierowanej przede wszystkim pod adresem festiwalu, że nie otrzymamy kwoty, która została nam w zeszłym roku przez pana premiera przyznana na ten program, z tymi kuratorami” - mówił

Zapowiedział też, że wstąpi na drogę prawną, w związku z zarzutami ministra Glińskiego, dotyczącymi tego, że organizatorzy nie wywiązali się z umowy, i dlatego cofnięto dofinansowanie.

- „Ja uważam, że to jest po prostu naruszenie prawa i tak jak powiedziałem, będziemy dochodzili swoich racji na drodze prawnej. Nasi prawnicy podejmą kroki, o których będziemy państwa informować” - oświadczył. Merczyński.

Resort cofnął dotację

Kurator festiwalu Oliver Frljić w swoim oświadczeniu podkreślił, że chciałby „"poinformować pana Glińskiego oraz polską opinię publiczną, że wykorzystam czas zarezerwowany na Festiwal Malta, żeby poinformować prasę międzynarodową, organizacje zajmujące się prawami człowieka, teatry, sieci i inne podmioty z dziedziny kultury o ograniczaniu przez niego wolności słowa, wolności artystycznej i naruszeniu prawa, którego się dopuścił” ".

Zobacz także

W tym roku Malta odbędzie się bez dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Według wicepremiera i ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, festiwal Malta pod kuratelą Oliviera Frljića nie gwarantuje "włączenia odbiorcy w dialog” i może zniechęcić do udziału w tym wydarzeniu. Jak mówił, tym "samym naruszono warunki umowy zawartej z MKiDN, dlatego odmówiłem finansowania tego wydarzenia".

Z tymi zarzutami nie zgodził się dyrektor festiwalu Malta Michał Merczyński, który przypomniał, że nazwiska obu kuratorów 27. edycji Malta Festival Poznań – Olivera Frljića oraz Gorana Injaca, a także szczegóły przygotowanego przez nich programu zostały zawarte we wniosku dotacyjnym złożonym przez Fundację Malta już w listopadzie 2015 r. Na podstawie tego wniosku decyzja o przyznaniu dofinansowania została zatwierdzona niespełna pół roku później.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MP