Zamknij

Namawiał dzieci do samookaleczeń i samobójstwa. Nieletni poznali 24-latka w grze

15.05.2020 12:26
24-latek zatrzymany za namawianie dzieci do samookaleczeń i samobójstwa
fot. policja.pl

Policjanci z Poznania zatrzymali 24-letniego obywatela Ukrainy, który podejrzany jest o nakłanianie dzieci do samookaleczeń i najprawdopodobniej do samobójstw. Mężczyznę zatrzymano w czwartek w powiecie bełchatowskim.

Policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Poznaniu razem z Biurem Cyberprzestępczości KGP zatrzymali 24-latka podejrzanego o nakłanianie dzieci do samookaleczeń i samobójstw. Policja i prokuratura w Poznaniu będą składać wniosek o tymczasowy areszt dla podejrzanego.

24-latek namawiał dzieci do samookaleczeń i samobójstw

W czwartek, 14 maja na terenie powiatu bełchatowskiego (województwo łódzkie) mundurowi zatrzymali mężczyznę, który w sieci namawiał nieletnich do samookaleczeń. "Ostatnim zadaniem makabrycznej gry miało być samobójstwo" - przekazała policja. W trakcie przeszukania miejsca zamieszkania 24-latka policja zabezpieczyła dowody potwierdzające informacje zebrane w śledztwie.

Sprawa ma swój początek na przełomie marca i kwietnia br. W oparciu o zasady współpracy międzynarodowej polskiej Policji zostały przekazane informacje o makabrycznej grze prowadzącej nieletnich uczestników do samobójstwa. Wszystkie tropy wskazujące na założyciela gry, nazywającego siebie „Kuratorem”, wiodły do Polski

- czytamy w komunikacie policji.

Zobacz także

24-letnim mężczyzną zainteresowały się instytucje z Sankt Petersburga zajmujące się bezpieczeństwem nieletnich.

Za pośrednictwem różnych internetowych forów oraz grup dyskusyjnych nawiązywał kontakty z rosyjskojęzycznymi nastolatkami. Proponował im przyłączenie się do gry przypominającej „Niebieskiego Wieloryba”. W tym celu na portalu społecznościowym „VK” założył zamkniętą grupę pod nazwą „Beginnings 57”

- dodała policja.

Zobacz także

Gra polegała na wykonywaniu zadań, które zlecił "Kurator". Na początku były to niewinne czynności, np. wysyłanie zdjęć wieloryba. Jednak z każdym etapem gry zadania były coraz bardziej niebezpieczne.

Na przykład mężczyzna nakazywał dzieciom oglądać drastyczne, psychodeliczne filmy, czy też przesyłać zdjęcia, jak uczestnicy siedzą na parapecie w oknie wieżowca. Kolejne zadania były związane z samookaleczeniem różnych części ciała. Zgodnie z założeniami gry, ostatnim etapem miało być samobójstwo

- przekazała policja.

Zobacz także

Śledczy ustalili, że dwie nastolatki, które wzięły udział w grze, przebywają na terenie Polski. Jedna mieszka pod Poznaniem, a druga w województwie dolnośląskim. Jedna z poszkodowanych nastolatek, z pochodzenia Ukrainka, miała ślady wielu okaleczeń swojego ciała. Nieletnia jest pod opieką medyczną.

Policjanci w uzgodnieniu z Prokuraturą Rejonową Poznań Wilda zatrzymali podejrzanego mężczyznę. Na podstawie materiałów dowodowych, 24-latkowi zostanie przedstawiony zarzut nakładania nieletnich do samookaleczenia i popełnienia samobójstwa.

RadioZET.pl/policja.pl