Zamknij

Rasistowski atak w tramwaju. Zwyzywali i opluli muzułmańską parę [WIDEO]

Redakcja
18.10.2017 11:48
Poznań
fot. Facebook/OMZRiK

Dwoje pasażerów - Polka i jej partner - zostali zwyzywani i opluci w poznańskim tramwaju. Atak miał podłoże rasistowskie - mężczyzna był muzułmaninem, a jego żona była odziana w chustę. Sprawą zajmuje się policja.

Do incydentu, o którym pisze poznańska "Gazeta Wyborcza", doszło we wtorkowe popołudnie w centrum Poznania (tramwaj linii 5 jechał na trasie Stomil-Górczyn). Wszystko zaczęło się, gdy na przystanku na ul. Marcinkowskiego do pojazdu weszło dwoje ludzi - kobieta w muzułmańskiej chuście i jej mąż o ciemnej karnacji.

Oboje w trakcie podróży nie rozmawiali po polsku (choć kobieta okazała się Polką). Zdenerwowało to dwóch pasażerów, którzy zaczęli wyzywać parę i rzucać pod ich adresem wulgarne inwektywy.

Nagranie z tramwaju, na którym widać całe zajście, udostępnił na swoim profilu na Facebooku Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych:

W obronie zaatakowanych stanął motorniczy, który kazał agresorom opuścić pojazd. Ci w odpowiedzi zaczęli obrażać mężczyznę. „Czy ty wiesz, co Niemcy zrobili naszym pradziadkom? Wolisz tego pedała od nas?” - krzyczeli (cytat za "GW"). W końcu wysiedli, po drodze opluwając jeszcze cudzoziemca.

Zobacz także

Sprawa została zgłoszona na policję. Poszkodowani potwierdzili, że nie był to pierwszy raz, gdy zostali potraktowani w ten sposób w miejscu publicznym.

Nie był to niestety pierwszy tego typu incydent. W samym Poznaniu w tym roku m.in. obrażano ukraińskie pracownice knajpy w centrum miasta i zwyzywano dwoje Azjatów w tramwaju.

Zobacz także

RadioZET.pl/poznan.wyborcza.pl/MP