Zamknij

Kupił autobus, by pomagać bezdomnym. Niezwykły pomysł wykładowcy z Poznania

Redakcja
01.12.2017 13:31
Autobus
fot. PAP/You Tube screen

Wyjątkową inicjatywą wykazał się nauczyciel akademicki z Poznania. Za własne pieniądze kupił żółto-biały autobus, w którym poznańscy bezdomni mogą się ogrzać, dostać ciepły posiłek, ubranie oraz liczyć na pomoc lekarza i dobre słowo.

Radosław Hofman na co dzień jest doktorem ekonomii, prowadzącym zajęcia i wykłady z informatyki (specjalizuje się w bezpieczeństwie systemów informacyjnych) na poznańskim Uniwersytecie Ekonomicznym. Jego wielką pasją są natomiast autobusy i działalność charytatywna (aktywnie działa w stowarzyszeniach "Pogotowie Społeczne" i "Dom Pomocna Dłoń").

Hofman postanowił pewnego dnia połączyć swoje pasje w jeden projekt. Zdał egzamin na prawo jazdy kat. D, a za zarobione pieniądze kupił i sprowadził z Hamburga miejski autobus przegubowy. Ale nie tylko po to, żeby szusować nim po mieście. Mężczyzna urządził tam punkt pomocy osobom bezdomnym i potrzebującym. Mogą one nzaleźć tam schronienie, ogrzać się, otrzymać ciepły posiłek i ubrania, a także liczyć na pomoc medyczną i wsparcie moralne.

Jak podkreśla sam Hofman, inspiracją do takiej działalności jest dla niego Pismo Święte i Ewangelia, a zwłaszcza postać Jezusa Chrystusa. - Jezus nakarmił 5 tysięcy osób. Ja bym chciał nakarmić tyle. My tu mamy w porywach 50, ale to jest coś, co mnie motywuje - przyznaje w rozmowie z TVN24. Uściśla, że jego zdaniem, nie robi niczego niezwykłego. - Myślę, że w każdej osobie jest chęć czynienia dobra, tylko my bardzo często przedkładamy własne cele nad tę chęć - dodaje.

Hofmanowi pomaga rodzina i wolontariusze. Swoim autobusem kursować będzie do połowy marca, od poniedziałku do czwartku, cztery godziny dziennie. Informację o wyjazdach i dostępności pojazdu można znaleźć na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, który - podobnie jak policja, straż miejska oraz miejskie noclegownie - udziela takich informacji także drogą tradycyjną.

RadioZET.pl/TVN24/MP