Zamknij

Jeszcze więcej udogodnień dla seniorów. W Poznaniu bezpłatne strzyżenie i mycie okien

Redakcja
04.12.2018 11:16
Jeszcze więcej udogodnień dla seniorów. W Poznaniu bezpłatne strzyżenie i mycie okien
fot. Shutterstock

Poznań poszerza ofertę bezpłatnych usług dla seniorów. Dziś to m.in. darmowy przejazd taksówką do urzędu czy lekarza, od stycznia najstarsi mieszkańcy miasta będą mogli nieodpłatnie skorzystać z usług fryzjera czy z pomocy przy sprzątaniu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Działamy w pełnej współpracy z seniorami. Wszystkie projekty są konsultowane z Miejską Radą Seniorów, a wiele propozycji to pomysły samych poznaniaków. Seniorzy najlepiej wiedzą, czego potrzebują, naszym zadaniem jest wsłuchać się w ich głos i w miarę możliwości ułatwić im codzienne życie – podkreślił wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski.

Darmowe usługi dla najstarszych mieszkańców Poznania tworzą pakiet Poznań Viva Senior. Od przyszłego roku do pakietu włączone zostaną nowe udogodnienia. Seniorzy będą mogli nieodpłatnie skorzystać z usług fryzjera – dostępne będą strzyżenie i czesanie.

Zobacz także

Magistrat chce też, by osoby starsze miały możliwość zamówienia bezpłatnego mycia okien. Przygotowywane są też projekty związane z opieką nad grobami bliskich, to „riksza dla seniorów” i pomoc w sprzątaniu nagrobków. Dzięki temu pierwszemu seniorzy będą mogli poruszać się po cmentarzu komunalnym rikszą, dzięki temu drugiemu – jeden do dwóch razy w roku skorzystać z bezpłatnego czyszczenia nagrobków bliskich.

Jednym z nowych pomysłów jest zwiększenie liczby spraw urzędowych, które seniorzy będą mogli załatwić przez telefon. Planowane jest też rozpoczęcie pilotażowego programu aktywizacji osób starszych, dzięki któremu poznańscy seniorzy zyskają dostęp m.in. do bibliotek cyfrowych i teleopieki.

Poznań Viva Senior – co to?

Pakiet dla seniorów Poznań Viva Senior zainicjowano w ubiegłym roku „taksówką dla seniora”. Dzięki tej usłudze osoby, które skończyły 70 lat i mają trudności w samodzielnym poruszaniu się komunikacją publiczną, mogą dojechać taksówką do urzędu, lekarza czy na groby bliskich.

Zobacz także

Miasto dla starszych poznaniaków mieszkających w lokalach komunalnych wprowadziło też dopłaty do małych remontów. Z kolei usługa „książka dla seniora” pozwala wypożyczyć z biblioteki książkę z dowozem do domu. Seniorzy z Poznania mogą też korzystać z pomocy kosmetyczki, która nieodpłatnie zadba o ich paznokcie u stóp.

W Poznaniu działa też tzw. Poznańska Złota Karta z licznymi zniżkami dla osób starszych m.in. do kina, teatru, restauracji, kawiarni i miejskiej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego.

RadioZET.pl/PAP/JŚ