Zamknij

Poznań miastem nr 1 w Polsce. Nagroda od Komisji Europejskiej

Redakcja
14.07.2017 15:34
Poznań miastem nr 1 w Polsce. Nagroda od Komisji Europejskiej
fot. flickr

Komisja Europejska doceniła stolicę Wielkopolski poprzez Wspólne Centrum Badawcze. Zdaniem komisji Poznań jest najlepszym miastem w Polsce jeśli chodzi o promocję kultury i sektorów kreatywnych.

Zagłosuj

Czy Poznań jest twoim zdaniem atrakcyjnym miastem?

Liczba głosów:

Poznańska kultura i kreatywność zdobyły najwięcej punktów w specjalnym raporcie Wspólnego Centrum Badawczego KE. Ma on wskazywać słabe i silne strony poszczególnych miast w całej Europie.

Stolica Wielkopolski ma wiele mocnych pozycji w swojej ofercie dla mieszkańców i turystów. Są nimi m.in. festiwal Poznań Poetów i Festiwal Malta, Animatora, czy festiwal filmowy Ale Kino. Te i wiele innych zalet miasta przedstawione są w raporcie „Monitor miast kultury i kreatywności, które KE opublikowała w tym roku po raz pierwszy.

Europa doceniła Poznań

– Moim celem jest, aby kultura i kreatywność stały się kluczowym elementem europejskiej agendy politycznej. W czasach, gdy dochodzi do poważnych przemian społecznych, a konkurencja między miastami zaostrza się w skali globalnej, musimy wyjść poza tradycyjne źródła wzrostu i dobrobytu społeczno-gospodarczego oraz dowiedzieć się, jaką rolę odgrywa kultura w dynamicznych, innowacyjnych i różnorodnych miastach – mówił Tibor Navracsics, unijny komisarz ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu, odpowiedzialny za Wspólne Centrum Badawcze

Punkty w klasyfikacji przydzielane są dzięki m.in. danym Eurostatu, Eurobarometru, a także aplikacji TripAdvisor, gdzie każdy turysta może ocenić i skomentować dowolne wydarzenie czy atrakcję w danym mieście.

Zaufanie mieszkańców

Komisja przy ocenianiu miast szczególną uwagę zwracała na poziom zaufania społecznego wśród mieszkańców, poziom zadowolenia z oferty kulturalnej i dostępność miejsc pracy w nowych mediach.

Miastem numer 1 w Europie okazał się być Paryż. Drugie miejsce zajęła Kopenhaga. Poznań, który wypadł dużo lepiej, niż Warszawa w porównaniu do podobnych sobie wielkością miast w Europie (Lyon, Hamburg) wypada korzystnie. Ponadto poznański Festiwal Malta został uznany „najbardziej innowacyjnym festiwalem w Polsce”.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta.pl/ec.europa.eu/strz