Zamknij

Wiece poparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Protest RON trwa

Redakcja
06.05.2018 17:57
Wiece poparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Protest RON trwa
fot. PAP

W Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej. Tymczasem w Poznaniu zorganizowano wiec poparcia dla rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami, którzy protestują w Sejmie. 

Protestujący w Sejmie domagają się też dodatku na życie w wysokości 500 złotych.

Nie są ze swoimi postulatami sami — w sobotę na wiec poparcia dla ich protestu na Plac Wolności w Poznaniu przyszło ponad 100 osób.

Pani Agnieszka jeździ na wózku, bo choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Trzyma kciuki za protestujących i ma nadzieję, że się nie poddadzą. — Mam nadzieję, że — mówiąc kolokwialnie —  oni nie wymiękną, że osiągną to, na czym nam wszystkim zależy. 

Jak dodaje pani Agnieszka, „skandalem jest, że zamożni ludzie dostają 500 plus, a niepełnosprawnym proponuje się pieluchy”. 

Manifestacje poparcia dla protestu RON odbyły się także w Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi, Pile, Piotrkowie Mazowieckim, Poznaniu, Sopocie, Toruniu, Wałbrzychu i we Wrocławiu.

Protest rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami trwa od końca kwietnia. Od samego początku protestujących wspiera m.in. Ogólnopolski Strajk Kobiet. 5 maja OSK zorganizowało wiec poparcia dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. „Upomnimy się razem o Polskę dla wszystkich — solidarną, sprawiedliwą, traktującą wszystkich z szacunkiem. Dość upokarzania i pogardzania obywatelami i obywatelkami przez władzę — każdą, żadną! Bunt! Wspólny, świadomy, skuteczny!” — napisały w oświadczeniu przed wydarzeniem organizatorki.

Zrzut ekranu 2018-05-06 o 17.49.45

5 maja obchodzony jest Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami. Swoje oświadczenie w tej sprawie wydali Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i Zastępczyni Rzecznika dr Sylwia Spurek. 

„Obchodzony dzisiaj Dzień Walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami to także kolejna okazja to wyrażenia wsparcia i solidarności z protestującymi w Sejmie osobami z niepełnosprawnością oraz ich rodzicami. Bez realizacji elementarnych potrzeb tych osób nie możemy mówić o realizacji ich praw do godności, niezależnego życia oraz równego traktowania. Pragniemy wyrazić nadzieję, że dzięki poświęceniu protestujących debata na temat praw wszystkich osób z niepełnosprawnościami będzie miała w przyszłości inny wymiar — wykazywać będzie należytą troskę wszystkich przedstawicieli świata politycznego o rzeczywiste zagwarantowanie im pełnej realizacji praw konstytucyjnych” — czytamy w oświadczeniu. 

RadioZET.pl/DW, KM