„Byli gotowi szczepić dziecko”. Rodzice wydają oświadczenie po śmierci niemowlęcia

Redakcja
07.11.2018 13:24
„Byli gotowi szczepić dziecko”. Rodzice wydają oświadczenie po śmierci niemowlęcia
fot. Shutterstock

W poznańskim szpitalu zmarła 14-miesięczna dziewczynka. Dziecko było zarażone pneumokokami. Dziewczynka nie była zaszczepiona przeciw nim. W sieci pojawiło się oświadczenie wydane przez rodziców zmarłego dziecka, którzy nie chcą, by nazywać ich antyszczepionkowcami. 

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Publikujemy pełną treść oświadczenia rodziców zmarłej 14-miesięcznej dziewczynki 

„Poznań, 7 listopada 2018

Jako pełnomocnik rodziców zmarłej w szpitalu dziecięcym w Poznaniu dn. 29.10.2018r. dziewczynki oświadczam, iż informacje dotychczas przekazywane w mediach są niezgodne z rzeczywistością.

Rodzice odcinają się od wszelkich oskarżeń wysuwanych wobec personelu szpitala dziecięcego w Poznaniu, w którym lekarze ratowali ich dziecko. Rodzice nie mieli żadnych zastrzeżeń, co do sposobu ratowania życia ich dziecka przez personel medyczny.

Decyzja rodziców dotycząca nieszczepienia ich dziecka wynikała z obawy o jego zdrowie, spowodowanej poważnymi przeciwwskazaniami medycznymi do wykonania szczepienia. Rodzice nie są przeciwni szczepieniom i nie zgadzają się na określanie ich »antyszczepionkowcami«. Byli gotowi szczepić dziecko, gdy będzie to dla niego bezpieczne.

Nieprawdziwe są również informacje, aby rodzice kwestionowali sposób postępowania lekarzy. Rodzice wyrazili zgodę na wszelkie procedury medyczne stosowane przez szpital dziecięcy w Poznaniu.

Dodatkowo na próśb rodziców w porozumieniu ze specjalistami medycyny, lekarze podali dziecku dożylnie witaminę C. Podawanie dużych dawek witaminy C jest często praktykowane w przypadku zwalczania uogólnionego zakażenia organizmu przez wielu lekarzy.

Podanie przez lekarzy witaminy C stanowiło procedurę prawnie dopuszczalną w świetle art. 37 Deklaracji Helsińskiej Światowego Stowarzyszenia Lekarzy.

Rodzice proszą o uszanowanie ich prywatności i wstrzymanie się z ferowaniem oskarżeń pod adresem jakiekolwiek ze stron”.

Poznań. 14-miesięczna dziewczynka zmarła w szpitalu

Dziewczynka w ciężkim stanie trafiła do poznańskiego szpitala dwa tygodnie temu. Lekarze skierowali dziecko na oddział zakaźny z podejrzeniem sepsy. 14-miesięczna dziewczynka była nieprzytomna i słabo reagowała na bodźce.  

Okazało się, że dziecko było zarażone pneumokokami. Dziewczynka nie była zaszczepiona przeciw nim.

Zobacz także

Prof. Magdalena Figlerowicz z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neurologii przy ulicy Szpitalnej w Poznaniu twierdzi, że rodzice dziecka chcieli, by ich córce podawać wyłącznie witaminę C. Gdy stan dziewczynki uległ pogorszeniu, lekarze podjęli decyzję o zaaplikowaniu antybiotyku. Po tygodniu dziewczynka zmarła.  

Lekarze potwierdzili, że dziewczynka nie była w ogóle szczepiona. Warto przypomnieć, że od roku szczepienia przeciwko pneumokokom są w Polsce obowiązkowe.

RadioZET.pl/DG