Abp Juliusz Paetz, oskarżony o molestowanie kleryków, koncelebrował mszę. Mimo zakazu Watykanu

Redakcja
25.01.2019 20:35
Abp Juliusz Paetz, oskarżony o molestowanie kleryków, koncelebrował mszę. Mimo zakazu Watykanu
fot. S.Kowalczyk/EastNews

W archikatedrze w Poznaniu odbył się pogrzeb ks. prałata Mariana Lewandowskiego. Mszę koncelebrował metropolita poznański, przewodniczący KEP Stanisław Gądecki, a także m.in. arcybiskup senior Juliusz Paetz, oskarżony o molestowanie kleryków i księży.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O sprawie napisała poznańska „Gazeta Wyborcza”. 24 stycznia w archikatedrze w Poznaniu odbył się pogrzeb ks. prałata Mariana Lewandowskiego. Mszę koncelebrował metropolita poznański, przewodniczący KEP Stanisław Gądecki, a także biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek i Damian Bryl oraz arcybiskup senior Juliusz Paetz, oskarżony o molestowanie kleryków i księży.

Zobacz także

Jak podkreśla „Gazeta Wyborcza”, Paetz ma zakaz udzielania sakramentów święceń i bierzmowania, głoszenia kazań, konsekrowania kościołów i ołtarzy, a także przewodniczenia publicznym uroczystościom, wydany jeszcze za czasów Jana Pawła II.

Zdjęcia z pogrzebu cały czas widnieją na profilu abp Gądeckiego na Twitterze. Kuria natomiast wszystkie fotografie skasowała.

Zakaz ws. abp Paetza nieprzestrzegany także wcześniej

Poznański kościół nie po raz pierwszy lekceważąco potraktował zakaz Watykanu. W 2016 roku abp Paetz koncelebrował mszę w 1050. rocznicę przyjęcia chrztu przez Polskę, a  w 2017 odprawił wspólnie z abp Gądeckim mszę w Wielki Czwartek w Poznaniu.

RadioZET.pl/GazetaWyborcza/BM