Zamknij

Nie chcą abpa Jędraszewskiego w Poznaniu. „Przekroczył wszelkie granice”. Ale on i tak przyjedzie

17.05.2019 14:13
abp Marek Jędraszewski
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Absolwenci I LO z Poznania przygotowują się do zapowiedzianego na sobotę protestu przeciwko arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu. Metropolita krakowski, a zarazem absolwent popularnego „Marcinka”, ma odprawić tam mszę z okazji 100-lecia szkoły, ale jego obecności nie życzy tam sobie część pracowników, absolwentów i obecnych uczniów szkoły, którzy zarzucają mu mowę nienawiści i oburzające wypowiedzi pełne kseno- i homofobii. 

Część pracowników, absolwentów i uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu nie chce, żeby abp Marek Jędraszewski odprawił mszę z okazji 100-lecia ich szkoły. Jak mówią, arcybiskup publicznie relatywizuje i bagatelizuje przestępstwa na tle seksualnym w Kościele. Podkreślają, że z pogardą wypowiadał się m.in. o osobach LGBT i „roztoczył parasol ochronny” nad abp. Juliuszem Paetzem oskarżanym o molestowanie kleryków. Przypominają też, że według metropolity skazanie australijskiego kardynała George’a Pella za pedofilię to przykład prześladowania chrześcijan na świecie. 

Przekroczył wszelkie granice przyzwoitości swoimi wypowiedziami, atakując różne grupy społeczne. Przyzwoitość wymaga tego, żeby stanąć i zaprotestować przeciwko jego obecności.

Magdalena Kondratowicz, która zapowiada swoją obecność podczas protestu

Pikieta ma się odbyć przed kościołem św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej, dokładnie tam, gdzie Jędraszewski ma w sobotę koncelebrować mszę. A Jędraszewski, mimo licznych sprzeciwów, nie odwołuje spotkania. Rzeczniczka metropolity, Joanna Adamik, potwierdziła Radiu ZET, że arcybiskup nie zmieni planów – „wybiera się do Poznania, żeby głosić słowo Boże”. Wiadomo już, że w mszy nie wezmą udziału władze Poznania.

Zobacz także

Echa głośnego filmu „Tylko nie mów nikomu” i związanej z nim kwestii pedofilii w Kościele nie milkną od wielu dni. Film braci Tomasza i Marka Sekielskich od sobotniej premiery budzi ogromne emocje. Do ujawnionych przypadków pedofilii w polskim Kościele odnoszą się kolejni duchowni, politycy i dziennikarze.

RadioZET/gloswielkopolski.pl