Zamknij

Niepełnosprawny student napadnięty i okradziony w Poznaniu

Redakcja
03.12.2018 18:35
Poznań. Napadnięto i okradziono niepełnosprawnego studenta Marka Suwezdę
fot. Życie Uniwersyteckie UAM/Facebook

Marek Suwezda, niepełnosprawny student Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, został napadnięty i okradziony w mieszkaniu. Łupem złodziei padły laptopy ze specjalnym oprogramowaniem dla niedowidzących. Trwają poszukiwania cennego sprzętu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podała "Gazeta Wyborcza", do napadu doszło w nocy z 17 na 18 listopada w mieszkaniu, które niepełnosprawny student wynajmuje od miasta przy ul. Nadolnik.

"Skradziono mu między innymi laptopa HP 250 G1 lub G2. Bulwersujący jest fakt, że sprawcy podnieśli rękę na osobę niewidomą i poruszającą się na wózku inwalidzkim, w dodatku chorą na raka i trakcie przyjmowania chemii. Strach pomyśleć do czego będą zdolni następnym razem" - relacjonował na Facebooku Wojciech Bogacz, przyjaciel Marka. 

W notatce, którą niepełnosprawny student sporządził tuż po napadzie, wynika, że w nocy niespodzianie do jego mieszkania weszło dwóch młodych mężczyzn. Zagrozili Markowi, że zrobią mu większa krzywdę, jeśli będzie stawiał opór. Łupem złodziei pady dwa laptopy, dzięki którym student komunikuje się ze światem. 

Zobacz także

"Marek już wcześniej został okradziony w autobusie, przecięto mu kieszeń i ukradziono portfel z dokumentami. Mimo złożenia obszernych zeznań na komisariacie i monitoringu nie ujęto sprawcy. Nawet nie przyszło z Policji zawiadomienie o umorzeniu sprawy. Mam nadzieję, że tym razem będzie inaczej" - dodał Wojciech Bogacz.

Przyjaciele niepełnosprawnego studenta proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą wiedzieć gdzie znajdują się skradzione laptopy z kosztowym oprogramowaniem dla osób niedowidzących. 

"Zwracamy się do Was o pomoc, jeśli na portalach sprzedażowych zobaczycie Państwo wyżej wymieniony laptop z naklejonymi trójkącikami na klawiaturze oraz z serduszkiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, prosimy o kontakt policją" - zaapelowało "Życie Uniwersyteckie UAM" na Facebooku.

Zobacz także

Ponadto Fundacja Nowy Uniwersytet, która prowadzi zbiórkę na nowy wózek dla Marka, poszerzyła swoją akcję o pomoc w zakupie dla niego nowego laptopa.

"Wyborcza" przypomniała, że Marek w dzieciństwie przeżył wypadek samochodowy. Od tego momentu ma spore problemy ze wzrokiem oraz porusza się na wózku inwalidzkim. Niepełnosprawność nie przeszkodziła mu w ukończeniu studiów na poznańskim uniwersytecie. Pracuje jako nauczyciel oraz prowadzi zajęcia z seniorami.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/PTD