Staruszka chciała szybko wypłacić 20 tys. zł. Pracownica banku zauważyła coś niepokojącego

Redakcja
21.11.2018 11:11
Policja
fot. Jan Graczyński/East News

Poznańscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który próbował oszukać starszą panią na blisko 20 tys. zł, podając się za funkcjonariusza policji. Dzięki czujności pracownicy placówki bankowej mundurowi zatrzymali sprawcę na gorącym uczynku.

O zdarzeniu poinformowała w środę Marta Mróz z poznańskiej policji. Z jej informacji wynika, że kilka dni temu do placówki bankowej na poznańskich Jeżycach przyszła starsza pani, która poprosiła o pilną wypłatę blisko 20 tys. złotych.

Pracownica banku pomogła seniorce

– Pracownica banku przeczuwała, że seniorka może być ofiarą przestępcy, dlatego że była zdenerwowana i bardzo zależało jej, aby szybko uzyskać pieniądze. W krótkiej rozmowie z klientką jej przypuszczenia potwierdziły się. Zorientowała się, że 78-latka jest oszukiwana. Natychmiast poinformowała o tym stróżów prawa, a ci poprosili, aby starsza kobieta wykonywała wszystkie polecenia osoby, która do niej dzwoniła – podkreśliła Mróz. W międzyczasie do koperty, zamiast wypłaconych pieniędzy, policjanci spakowali broszury informacyjne i ulotki.

Zobacz także

– Kobieta pojechała w umówione miejsce i zgodnie z poleceniami oszusta wrzuciła kopertę do kosza na śmieci. W tym czasie policjanci w gotowości czekali na dalszy przebieg wydarzenia. Po kilku minutach po paczkę podszedł mężczyzna, który natychmiast został zatrzymany na gorącym uczynku przez funkcjonariuszy – zaznaczyła Mróz.

Policja apeluje o ostrożność 

Fałszywemu policjantowi przedstawiono zarzuty oszustwa. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany. Mróz wskazała, że poznańscy policjanci każdego dnia apelują do seniorów o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi.

Zobacz także

– Szczególnie proszą o czujność w sytuacji, gdy seniorzy otrzymają telefon od osoby, która podaje się za funkcjonariusza policji i prosi o pieniądze. W takim przypadku mundurowi przypominają, że osoba po drugiej stronie słuchawki to oszust, ponieważ policja nigdy nie prosi o pieniądze – zaznaczyła Mróz.

– Funkcjonariusze oprócz licznych rozmów z seniorami, prowadzą również działania we współpracy m.in. z placówkami bankowymi. Wszystko po to, aby przekazać ich pracownikom, jak mają działać i postępować w sytuacji, gdy starsza osoba w trybie pilnym poprosi o wypłatę sporej gotówki. Mundurowi informują, na co należy zwrócić uwagę i co zrobić w takim przypadku –  dodała. 

RadioZET.pl/PAP/MP