Zamknij

Władze Poznania zaprosiły do siebie byłych prezydentów na 11 listopada

Redakcja
29.10.2018 22:10
Poznań. Prezydent Jacek Jaśkowiak zaprosił byłych prezydentów na 11 listopada
fot. Michał Koziczyński/Senat RP

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zaprosił byłych prezydentów Polski – Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego – na miejscowe uroczystości z okazji święta 11 listopada. – Poznań to miejsce, gdzie ten dzień stanowi fenomen radosnego, wspólnotowego świętowania – napisał. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

„Wierzę, że dzisiejsza Polska – kraj wolny i demokratyczny – to także Pańska zasługa. Dlatego też byłoby wielkim zaszczytem dla mieszkańców i władz stolicy Wielkopolski, gdyby zechciał Pan Prezydent przyjąć zaproszenie do Poznania – miejsca, gdzie dzień 11 listopada stanowi fenomen radosnego, wspólnotowego świętowania” – głosi tekst zaproszenia.

Zobacz także

Prezydent stolicy Wielkopolski przypomniał w liście do byłych prezydentów kraju, że podczas gdy Polska 11 listopada będzie świętować stulecie odrodzenia swej niepodległości poprzez organizację oficjalnych uroczystości, koncertów i marszy, Poznań, „jako jedyne z polskich miast, celebruje ten czas w zupełnie wyjątkowy sposób”.

„W tym dniu odwołujemy bowiem się do naszej poznańskiej, bardzo żywej tradycji związanej z postacią Świętego Marcina, patrona jednej z głównych arterii w śródmieściu. Imieniny Ulicy, bo tak nazwaliśmy to wydarzenie, to kulturalny festyn, którego centralnym punktem jest barwny korowód z udziałem tysięcy poznaniaków” – napisał Jaśkowiak.

Jak zaznaczył, Święty Marcin „to dla nas przede wszystkim symbol dobroczynności – wyciągnięcia ręki do potrzebujących, wykluczonych i ubogich. To uosobienie człowieka wrażliwego na los innych, a tym samym odpowiedzialnego za wspólnotę, w której żyje”.

Zobacz także

Podkreślił, że organizowane w jubileuszowym roku stulecia polskiej niepodległości przedsięwzięcie jest częścią programu Pochwała Wolności.

„Jego istotą jest refleksja nad ideą wolności oraz budowanie świadomej, aktywnej, odpowiedzialnej wspólnoty. Społeczności, która nie wyklucza, wznosi mosty porozumienia, a swoją siłę czerpie z jedności. Odnosząc się do dramatycznego losu, który dotknął naszą Ojczyznę na przestrzeni minionego wieku, to właśnie narodowa solidarność pozwalała nam nie tylko przetrwać czas zniewolenia i ucisku, ale realizować rzeczy wielkie” – napisał prezydent miasta.

Wcześniej z zaproszenia na centralne uroczystości z okazji 100-lecie niepodległości postanowił nie skorzystać były prezydent Lech Wałęsa. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD