Poznań. Produkowali i wprowadzali w obieg fałszywe leki. Odpowiedzą przed sądem

28.05.2019 07:32
Poznań. Produkowali i wprowadzali w obieg fałszywe leki. Odpowiedzą przed sądem
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

CBŚP rozbiło grupę przestępczą zajmującą się produkcją i sprzedażą produktów leczniczych – informuje Polska Agencja Prasowa. Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Do zatrzymań doszło na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Postępowanie w sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Służby podjęły działania kilkanaście miesięcy temu, docierając stopniowo do kolejnych osób odpowiedzialnych za nielegalny handel lekami na ogromną skalę.

Policjanci CBŚP ustalili, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działa grupa co najmniej kilku osób, które w sposób zorganizowany sprzedawały „leki” o łącznej wartości co najmniej 2,5 mln złotych.

Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka komendanta CBŚP

Z ustaleń śledczych wynika, że podejrzani zajmowali się nielegalną produkcją i sprzedażą medykamentów, w tym leków największych koncernów farmaceutycznych. Na liście znalazły się substancje dopingowe.

– W trakcie działań zabezpieczono kilka tysięcy gotowych produktów o deklarowanym działaniu leczniczym, m.in. przeciwnowotworowym, anabolicznym i proerekcyjnym, jak i ich półproduktów. Wartość przejętego towaru wstępnie oszacowano na milion złotych. Uderzono w sam trzon grupy, zatrzymując m.in. osobę, która usłyszała zarzut założenia zorganizowanej grupy przestępczej i kierowania nią – dodała rzeczniczka CBŚP.

Zobacz także

Preparaty trafiały do odbiorców w Polsce i wielu krajów Europy. Grupa przestępcza sprzedawała je przez internet, wysyłając towar jako przesyłki kurierskie. W opinii biegłych sprzedawane substancje „niosły za sobą zagrożenie dla życia i zdrowia”.

Kierującemu grupą przestępczą grozić może nawet 15 lat więzienia, a pozostałym członkom – 12 lat pozbawienia wolności. Na wniosek prokuratury trójka podejrzanych została tymczasowo aresztowana.

RadioZET.pl/PAP