Zamknij

Protest nauczycieli: odwołano próbną maturę. Nie odbędą się kolejne egzaminy

Redakcja
03.01.2019 13:28
Protest nauczycieli: odwołano próbną maturę. Nie odbędą się kolejne egzaminy
fot. Krzysztof Lokaj/EASTNEWS

Z powodu protestu nauczycieli zaplanowana na czwartek próbna matura z języka polskiego w poznańskim liceum św. Marii Magdaleny została odwołana. Nie odbędą się też zaplanowane na styczeń egzaminy z innych przedmiotów.

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grup ydla rodziców na Facebooku

W czwartek rano ponad 180 uczniów liceum św. Marii Magdaleny miało przystąpić do próbnej matury z języka polskiego. Tuż przed rozpoczęciem egzaminu zostali poinformowani o proteście nauczycieli w związku z sytuacją finansową w polskiej oświacie. Protest ma polegać na powstrzymaniu się przez nauczycieli od przeprowadzania matury próbnej w dotychczasowej formie. Odwołane zostały też zaplanowane na najbliższe dni egzaminy z innych przedmiotów.

- Uczniowie zostali poinformowani, że w kolejnych dniach na ich ręce będą przekazywane arkusze próbnej matury z wszystkich wcześniej zaplanowanych przedmiotów, które zostaną wykorzystane przez uczniów i nauczycieli w uzgodnionej przez siebie formie – poinformowała w komunikacie dyrekcja szkoły.

Rada pedagogiczna liceum w specjalnej uchwale uznała, że tylko radykalne kroki mogą zwrócić uwagę władz państwowych na trudną sytuację finansową nauczycieli.

Zobacz także

''Drodzy maturzyści (...). Rozumiemy, że możecie poczuć się rozczarowani czy oszukani. Przepraszamy, że być może w ten sposób zawiedliśmy Wasze zaufanie. Jednak naszym zdaniem tylko radykalne kroki będą czytelnym sygnałem dla władz państwowych, oświatowych i społeczeństwa naszego miasta, że nie zgadzamy się na zbyt niskie nakłady na oświatę w Polsce, w tym także na zarobki nauczycieli nieadekwatne do wyznaczanych nam zadań" – napisano w uchwale rady.

Podwyżki dla nauczycieli w 2019 roku 

Płace zasadnicze nauczycieli wzrosną od 1 stycznia 2019 r., zależnie od stopnia awansu zawodowego, od 121 do 166 zł brutto – wynika z przygotowanego przez MEN projektu rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

Najwyższe kwoty otrzymają nauczyciele z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym. Grupa ta stanowi prawie 96 proc. wszystkich nauczycieli.

Z tabeli wynika, że wynagrodzenie zasadnicze dla tej właśnie grupy nauczycieli będzie wynosiło: dla nauczyciela stażysty – 2538 zł brutto (wzrost o 121 zł brutto), nauczyciela kontraktowego – 2611 zł (wzrost o 124 zł), nauczyciela mianowanego – 2965 zł (wzrost o 141 zł) i nauczyciela dyplomowanego – 3483 zł (166 zł).

AKTUALIZACJA:

Po tym artykule odezwali się do nas czytelnicy zgłaszający odwołane matury także w innych szkołach. Tak było np. w Śremie (Wielkopolska) w Liceum Ogólnokształcącym im. Wybickiego - informuje pan Damian.

RadioZET.pl/PAP/DG