Zamknij

Tęczowa flaga na maszcie urzędu miasta. "Takie gesty są bardzo ważne"

13.08.2020 20:54
Tęczowa flaga na maszcie urzędu miasta. "Takie gesty są bardzo ważne"
fot. Grupa Stonewall/Facebook screenshot

Tęczowa flaga w czwartek po południu zawisła na maszcie urzędu miasta w Poznaniu. To gest solidarności i wsparcia dla osób nieheteronormatywnych oraz transpłciowych, wyrażony przez grupę Stonewall wraz z politykami Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. Aktywiści przekazali również postulaty, skierowane do prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka.

Poznań. W czwartek po południu aktywiści Grupy Stonewall w asyście posłanki Lewicy Katarzyny Ueberhan i posła Koalicji Obywatelskiej Franciszka Sterczewskiego powiesili tęczową flagę na jednym z masztów Urzędu Miasta Poznania przy pl. Kolegiackim.

W momencie, gdy rośnie fala agresji wobec osób LGBT+, takie gesty symboliczne są bardzo ważne

- ocenił Sterczewski. Flagę zdjęto po kilku minutach.

Zobacz także

Rzecznik prasowy prezydenta Poznania Joanna Żabierek przekazała, że nikt nie wydał polecenia zdjęcia flagi, bo członkowie Grupy Stonewall zaznaczyli, iż będzie ona wisieć na maszcie ok. 5 minut.

Strażnicy miejscy z uwagi na bezpieczeństwo i możliwość uszkodzenia masztu poprosili pracowników Urzędu Miasta Poznania, by ci w sposób fachowy i przy użyciu odpowiednich narzędzi pomogli zdjąć flagę po zakończeniu wydarzenia

– podkreśliła.

Tęczowa flaga na maszcie urzędu miasta

Zobacz także

W liście skierowanym do prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka aktywiści zaapelowali m.in. o zwiększenie budżetu pełnomocniczki prezydenta miasta ds. polityki równościowej, "aby mogła skuteczniej realizować politykę równościową miasta, również wobec osób LGBT+".

Zobacz także

Grupa Stonewall postuluje też stworzenie hostelu interwencyjnego dla osób LGBT+ zagrożonych bezdomnością oraz sporządzenie wytycznych dla pracowników Urzędu Stanu Cywilnego.

Załatwienie takich spraw, jak zmiana imienia na neutralne płciowo czy przyjęcie nazwiska partnera lub partnerki tej samej płci graniczy z cudem. Prezydent miasta może to łatwo zmienić, bo prawo nie stoi tutaj na przeszkodzie

– zaznaczyli aktywiści.

Jacek Jaśkowiak ma możliwość realnego kształtowania polityki równościowej miasta i poprawienia naszej sytuacji. Mamy nadzieję, że jej nie zmarnuje

– podkreślili członkowie Grupy Stonewall. Pod apelem do prezydenta podpisali się m.in. radni miejscy z klubów Koalicji Obywatelskiej i ruchów miejskich, oraz dwoje poznańskich posłów z KO i Lewicy.

W czasie poniedziałkowej demonstracji zorganizowanej w Poznaniu przez Grupę Stonewall jej prezes Mateusz Sulwiński przytoczył w swoim przemówieniu wpis prezydenta Jaśkowiaka w mediach społecznościowych, w którym samorządowiec ocenił, iż "wieszanie tęczowych flag na pomnikach i symbolach religijnych może obrażać uczucia wielu wierzących osób".

Zobacz także

Sulwiński podkreślił, że w ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia w Polsce z najpoważniejszą nagonką na osoby homoseksualne od dekad.

I wtedy pan prezydent Jaśkowiak nie miał nic do powiedzenia. Pierwszy jego komentarz od wielu, wielu miesięcy dotyczy tego, że my też nie powinniśmy przesadzać. Serio?

– zaznaczył. W czasie demonstracji zebrani skandowali m.in. hasło "Gdzie jest Jacek".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/Facebook- Grupa Stonewall