Zamknij

Poznaniacy odtworzą wygląd osób, których czaszki trzymał w szafie niemiecki lekarz

Redakcja
09.08.2017 16:34
Poznaniacy odtworzą wygląd osób, których czaszki trzymał w szafie niemiecki lekarz
fot. Flickr

Niemka przywiozła do Polski czaszki, które jej ojciec - lekarz w czasie II wojny światowej trzymał w szafie. Teraz polscy eksperci odtworzą wygląd osób, których szczątki kobieta przywiozła do kraju. Następnie zostaną uroczyście pochowane.

Poznański historyk Jarosław Burchardt uważa, że mogą to być szczątki Polaków zamordowanych w czasie wojny (1939 - 1945) w obozie koncentracyjnym w Forcie VII w stolicy Wielkopolski.

Czaszki służyły do nauki anatomii

Niemka twierdzi, że jej ojciec studiując medycynę kupił czaszki jako pomoc naukową do nauki anatomii. Pewnego razu postanowiła, że dowie się, kim były osoby, których szczątki są w jej mieszkaniu. – Te czaszki były u nas, od kiedy pamiętam, były takim samym elementem wyposażenia naszego domu jak wszelkie inne sprzęty. Pamiętam, że ojciec pokazywał mi je, otwierał i objaśniał. Kiedyś zapytałam go, skąd je ma. Powiedział, że kupił je w Poznaniu, bo były mu potrzebne do nauki; studenci mogli takie czaszki nabyć za kilka groszy. Nie mam pojęcia, czy ojciec znał ich pochodzenie – tłumaczyła Marei Drassdo.

Ojciec Niemki służył w Wermachcie

Jak podaje PAP, ojciec pani Drassdo jako żołnierz Wermachtu służył we Francji, Bułgarii, Norwegii i Polsce, a gdy przygotowywał się do studiów na wydziale medycznym, przez pewien czas przebywał w Poznaniu, gdzie później również studiował. – Kupione w Poznaniu czaszki ojciec zabrał ze sobą do kolejnych miast na studia, potem do Berlina Zachodniego, gdzie zaczął praktykę i wreszcie, gdy przeprowadzaliśmy się do RFN, one pojechały razem z nami – mówi Niemka.

Teraz to właśnie eksperci z Zakładu Medycyny Sądowej w Poznaniu chcą podjąć się identyfikacji czaszek, które w środę 9 sierpnia zostały przewiezione do stolicy Wielkopolski, gdzie po badaniach mają zostać uroczyście pochowane.

Czy walka ze "śmieciówkami" to puste obiecnice PiS? Wypowiedz się w naszym serwisie MAM ZDANIE.

RadioZET.pl/PAP/strz