Zamknij

Płaca minimalna idzie w górę - w przyszłym roku może wzrosnąć o prawie 50 zł

Redakcja
20.04.2017 15:13
Pieniądze
fot. Wikimedia.Commons

2049 złotych brutto – co najmniej tyle, od przyszłego roku, może wynosić płaca minimalna. Stawka godzinowa może wzrosnąć zaś, co najmniej, do 13,30 złotych brutto za godzinę - wynika z rządowych prognoz oraz przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, które zakładają automatyczny wzrost płacy minimalnej.

Zagłosuj

Ile zarabiasz?

Liczba głosów:

Organizacja "Pracodawcy RP" opublikowała w swoim biuletynie prasowym prognozowane przez Ministerstwo Finansów wartości i podstawowych wskaźników makroekonomicznych na kolejne lata. 

Zazwyczaj te same prognozy przedstawiane są później również w założeniach budżetu państwa na kolejny rok, stanowiąc podstawę do wyliczania minimalnego, dopuszczanego wzrostu płacy minimalnej.

Kwoty wzrosną

Jak czytamy w komunikacie, "przewidziany w ustawie mechanizm tzw. wskaźnika weryfikacyjnego sprowadza w dół wysokość płacy minimalnej stanowiącej punkt wyjściowy do dalszych obliczeń. Prognozowany na 2018 r. relatywnie dynamiczny wzrost PKB (o 3,8%) oraz średnioroczny wskaźnik inflacji bliski celowi NBP (2,3%) przekładają się jednak na znacznie dalej idące podniesienie najniższego dopuszczalnego pułapu minimalnego wynagrodzenia."

Oznacza to, że płaca minimalna musiałaby wynieść co najmniej 2049 zł brutto miesięcznie, a minimalna stawka godzinowa (zaokrąglana zgodnie z przepisami ustawy do pełnych dziesiątek groszy) – 13,30 zł brutto.

Kwoty te będą stanowić punkt odniesienia w negocjacjach wysokości płacy minimalnej pomiędzy organizacjami pracodawców a związkami zawodowymi w ramach Rady Dialogu Społecznego.

Potwierdzenie w ciągu kilku tygodni

Oficjalnie informacja ta zostanie potwierdzona do 10 maja, gdyż w tym terminie strona rządowa zobowiązana jest do formalnego przedstawienia tych prognoz partnerom społecznym. Następnie pracodawcy i związki zawodowe będą pracować nad projektem, zmierzającym w kierunku wypracowania wspólnej propozycji m.in. w zakresie wysokości płacy minimalnej w 2018 r. 

Pracodawcy RP zapowiadają, że ich propozycja będzie uwzględniać szereg czynników, w tym m.in. sytuację panującą na rynku pracy, jak również poziom płacy minimalnej w stosunku do średniego wynagrodzenia.

Płaca minimalna wzrosła w tym roku do 2000 złotych brutto, a stawka godzinowa do 13 złotych. Niestety, jak pisaliśmy jakiś czas temu, nie wszyscy pracodawcy przestrzegają nowych przepisów.

RadioZET.pl/Pracodawcy RP/MP