Polska „królową” umów tymczasowych. Wysoka pozycja w europejskim raporcie

Redakcja
04.06.2018 14:15
Praca
fot. Shutterstock

Polska króluje w Europie pod względem liczby umów tymczasowych. Co czwarty Polak pracuje na podstawie umowy na czas określony, co plasuje nas na drugim miejscu, tuż za Hiszpanią. Podium uzupełnia Portugalia – wynika z danych Eurostatu. Wliczają się w to zarówno umowy o pracę na czas określony, jak i tzw. śmieciówki, czyli umowa zlecenie i umowa o dzieło.

Kto pracuje na umowach czasowych? Najczęściej są to młodzi ludzie, poniżej 24. roku życia – w Polsce aż 2/3 z nich.

Jeśli mówimy o umowach o pracę na czas określony, to nie jest źle – pracownikom przysługują takie same prawa, jak przy pełnej umowie o pracę. Jest jednak jeden mankament – pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy. Co więcej, jeśli chce ją rozwiązać przed terminem, nie musi podawać powodu.

Zobacz także

Gorzej jest w przypadku umowy zlecenie, kiedy obowiązują przepisy Kodeksu cywilnego, a nie Kodeksu pracy. Zliczając umowy o pracę na czas określony i nieokreślony, okazuje się, że jest na nich zatrudnionych 95 procent Polaków. A na umowie zlecenie pracuje niewiele ponad 3% osób.

Najmniej pracowników zatrudnionych na umowy czasowe jest w Rumunii, jednak tam nie ma umów cywilnoprawnych, a umowy czasowe są możliwe tylko przy zastępstwie.

RadioZET.pl/MAS/MP