Zamknij

Pracodawcy wciąż nie płacą minimalnej stawki godzinowej

Redakcja
17.02.2017 13:54
Pieniądze
fot. Pixabay

Niektórzy pracodawcy wciąż nie przestrzegają prawa i nie płacą 13 złotych za godzinę pracy. Taka minimalna stawka obowiązuje od początku roku. "Solidarność" dostała z całej Polski około stu zgłoszeń od pracowników, którym firmy nie chcą płacić takich pieniędzy.

Pracodawcy znaleźli sposób na obejście obowiązujących obecnie przepisów. Na przykład pracownikowi ochrony wypożyczają uniform i potrącają mu za to określoną kwotę z trzynastu złotych za godzinę.

- Firmy zawierają z pracownikiem umowę, że jednocześnie użyczają lub wypożyczają sprzątaczce odkurzacz lub pracownikowi komputer - zauważa Grzegorz Iwanicki z mazowieckiej Solidarności. Dodaje, że w ten sposób prawo pracy łamią najczęściej firmy sprzątające, budowlane i ochrona.

Zagłosuj

Czy Twój pracodawca przestrzega minimalnej stawki 13 złotych za godzinę pracy?

Liczba głosów:

Solidarność rozpoczęła akcje "Trzynaście złotych i nie kombinuj". Na stronie związku jest formularz, który należy wypełnić, jeżeli pracodawca nie zamierza płacić minimalnej stawki. Zgłoszenie trafi do Solidarności, a następnie do inspekcji pracy, która już zapowiedziała kontrole. 

RadioZET.pl/DG