Masowy strajk pracowników sądu. Walczą o podwyżki

Redakcja
11.12.2018 15:52
Masowy strajk pracowników sądu. Walczą o podwyżki
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER/East News

We wrocławskim Sądzie Okręgowym nieobecnych jest 60 procent pracowników, a do końca tygodnia odwołano większość rozpraw. Normalnie pracuje tylko wydział penitencjarny, żeby szybko reagować na wnioski o areszt.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Odbywający się protest pracowników administracyjnych może potrwać nawet do świąt. W sądzie okręgowym we Wrocławiu na zwolnienia lekarskie poszło 60% zatrudnionych.

Zobacz także

Sąd musiał odwołać większość rozpraw w najbliższych dniach. Normalnie pracuje tylko wydział penitencjarny, który wydaje decyzje o aresztowaniu. Ale i w tym przypadku sędziowie muszą radzić sobie bez protokolantów i pracowników sekretariatów.

„Ewidentnie to uniemożliwia funkcjonowanie sądu”

– Nie mnie oceniać, czy to jest masowe, czy nie. Ale ewidentnie to uniemożliwia funkcjonowanie sądu – mówił w rozmowie z Radiem ZET sędzia Marek Poteralski (Sąd Okręgowy we Wrocławiu).

Zobacz także

– Jeżeli ten protest się przedłuży, to nie będą to tylko dwa tygodnie, które uniemożliwią pracę sądu, bo trzeba pamiętać, że w tym czasie nikt nie wykonuje zarządzeń sędziów – podkreślał.

Zobacz także

Dlatego, jak stwierdził rzecznik prasowy wrocławskiego sądu, jeśli pracownicy szybko nie wrócą do pracy, to utrudnienia w sądach potrwają jeszcze kilka miesięcy. Protest zaś nie jest zorganizowany przez żaden związek zawodowy.

Pracownicy administracji wymiaru sprawiedliwości walczą o podwyżki wynagrodzenia w wysokości tysiąca złotych.

RadioZET/PAP/JZ