Zamknij

Dlaczego Polacy zmieniają pracę? Te odpowiedzi mogą cię zaskoczyć!

Redakcja
02.02.2018 10:28
Dlaczego Polacy zmieniają pracę? Te odpowiedzi mogą cię zaskoczyć!
fot. Pixabay

Dofinansowanie urlopu oraz szkoleń, prywatna opieka medyczna, możliwość pracy zdalnej — to główne powody, dla których pracownicy są skłonni zmienić swoje miejsce zatrudnienia — wynika z raportu Pracuj.pl „Benefity — czyli co motywuje Polaków w pracy”.

Zagłosuj

Czy w 2018 roku zmienisz swoją pracę?

Liczba głosów:

Z raportu wynika, że największy wpływ na decyzję o zmianie pracy ma dofinansowanie urlopu (72 proc.) oraz szkoleń (70 proc.). Nieco mniejsze znaczenie miałaby prywatna opieka medyczna (62 proc.), a najmniejsze — możliwość pracy zdalnej (40 proc.).

Portal Pracuj.pl zwrócił uwagę, że badani w ofercie pracodawców najwyżej cenią sobie te benefity, które pozwalają im na oszczędności, czyli wszelkie formy dofinansowań. „Cieszy wysoka pozycja dofinansowania do szkoleń, bo pokazuje to, że ankietowani nie rozpatrują benefitów wyłącznie w kategorii okazji do odciążenia domowego budżetu, ale również długotrwałej inwestycji w swój rozwój i dalszą karierę” — podkreślono. Zaznaczono, że dość niska ocena prywatnej opieki medycznej może wynikać z tego, że jest ona już w wielu firmach standardem. „Co oznacza, że przy zmianie pracy, benefit ten jest uznawany za oczywisty” — dodano.

Prawie 3/4 Polaków otrzymuje w pracy przynajmniej jedno świadczenie pozapłacowe — wynika z badania. 43 proc. wskazało na opiekę medyczną, 39 proc. na kartę sportową, 25 proc. na finansowanie szkoleń. 24 proc. respondentów przyznało, że ich pracodawca jako benefit stosuje dofinansowanie urlopu.

„Docenianie” pracowników 

Badani odpowiadali na pytanie: jakie formy „docenienia” pracowników stosuje ich pracodawca. 34 proc. badanych wskazało na premie uznaniowe, 31 proc. na premie uzależnione od wyników. 19 proc. respondentów odpowiedziało, że formą docenienia stosowaną przez firmę, w której pracują, jest podwyżka, 15 proc. wskazała na oficjalne wyróżnienie — pochwałę na forum.

Ankietowani odpowiedzieli też na pytanie: czego brakuje ci obecnie w pracy — benefitów czy podwyżki? 67 proc. badanych wskazało na podwyżkę, 33 proc. na benefity.

W raporcie podkreślono, że 22 proc. pracowników oczekuje od pracodawcy bonów na zakupy, co oferuje 15 proc. pracodawców. 20 proc. ankietowanych oczekuje od swojej firmy dofinansowania dojazdów, a oferuje to 7 proc. pracodawców. Z kolei 15 proc. badanych oczekuje od swojego pracodawcy opieki stomatologicznej — taki benefit oferuje zaledwie 4 proc. firm.

Zobacz także

W badaniu zwrócono uwagę na to, że 15 proc. pracodawców oferuje dofinansowania wydarzeń kulturalnych (kino, teatr), oczekuje tego jednak 9 proc. ankietowanych.

Raport „Benefity — czyli co motywuje Polaków w pracy” powstał na podstawie dwóch badań. Pierwsze z nich pt. „Czy pieniądze szczęścia nie dają?” zrealizował Kantar TNS w dniach 18-31 sierpnia 2017 roku. Drugie badanie pt. „Benefity oczami pracowników” zrealizowano z kolei wśród użytkowników serwisu Pracuj.pl w grudniu 2017 roku. 

RadioZET.pl/PAP/DG