PiS traci sojusznika. Do wyborów pójdą z Kukizem

Redakcja
08.05.2018 10:10
Kaczyński
fot. Stanisław Kowalczuk/East News

Prawica Rzeczpospolitej idzie do wyborów z Kukiz'15. Czy zaszkodzi to partii Jarosława Kaczyńskiego? — zastanawia się wtorkowa „Rzeczpospolita”.

Gazeta przypomina, że prezes Prawicy Rzeczpospolitej Marek Jurek jest eurodeputowanym dzięki startowi z listy PiS. Członek jego partii, Jan Klawiter, kandydując z listy PiS, został z kolei posłem.

Kolejny rozwód z PiS

„Na tym jednak kończy się historia wspólnych startów. Z ustaleń [...] wynika, że do wyborów samorządowych Prawica Rzeczpospolitej pójdzie z Kukiz'15” — pisze dziennik.

Zobacz także

To już drugie w historii Prawicy RP rozstanie się z partią Jarosława Kaczyńskiego. Pierwsze miało miejsce w 2007 roku, gdy — pomimo usilnych starań konserwatystów — Sejm (w tym rządzący wówczas PiS) odrzucił projekt zakładający wpisanie do konstytucji ochrony życia poczętego. 

Jak informuje „Rz”, Prawica Rzeczpospolitej tym razem nie podpisze porozumienia koalicyjnego, a współpraca z Kukiz'15 będzie opierała się na zasadach dżentelmeńskich.

Co łączy Prawicę RP i Kukiz'15?

Dlaczego wybór padł akurat na ugrupowanie byłego rockmana? „Już w 2010 roku Paweł Kukiz wspierał Marka Jurka w wyborach prezydenckich” — mówi cytowany przez „Rz” poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski.

Obydwie formacje zbliżają również liberalne poglądy gospodarcze, konserwatyzm obyczajowy, poparcie dla demokracji bezpośredniej i jednomandatowych okręgów wyborczych, a także sprzeciw wobec reform sądownictwa procedowanych przez rząd PiS.

RadioZET.pl/PAP/MP