Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Prawie 150 kandydatów na sędziów SN. Kim są? KRS jeszcze nie ujawnia

31.07.2018 09:22
xxx wiadomosci

Aż 148 kandydatów zgłosiło chęć zostania sędzią Sądu Najwyższego, przy czym do obsadzenia są 44 stanowiska. Krajowa Rada Sądownictwa nie chce ujawnić nazwisk kandydatów, zasłaniając się słynną ustawą o ochronie danych osobowych, czyli RODO.

SN fot. Wikimedia.Commons

Niewiele poza liczbami wiemy tak naprawdę o kandydatach. Wśród nich 49 to sędziowie sądów różnego szczebla, 27 to adwokaci, jest też 8 notariuszy, 12 prokuratorów i 19 prawników – pracowników naukowych, bo takich nowa ustawa również dopuszcza.

Jedynym znanym nazwiskiem jest prof. Małgorzata Manowska, szefowa Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury – to jej m.in. dotyczyła najnowsza nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, która zniosła zakaz łączenia orzekania z zajmowaniem stanowiska w tej szkole. Personalia i kwalifikacje innych kandydatów poznamy dopiero podczas prezentacji kandydatur na posiedzeniu KRS.

Ustawa o Sądzie Najwyższym 

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w trzy miesiące od tego terminu, czyli 3 lipca, w stan spoczynku przechodzą z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia.

Mogą oni dalej pełnić swoją funkcję, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy, czyli do 2 maja, złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent RP wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN. W SN orzeka obecnie 74 sędziów, spośród których 27 osiągnęło ten wiek. 

RadioZET.pl/PAP/JC/MP

Oceń