Zamknij

Prawie 150 kandydatów na sędziów SN. Kim są? KRS jeszcze nie ujawnia

Redakcja
31.07.2018 09:22
SN
fot. Wikimedia.Commons

Aż 148 kandydatów zgłosiło chęć zostania sędzią Sądu Najwyższego, przy czym do obsadzenia są 44 stanowiska. Krajowa Rada Sądownictwa nie chce ujawnić nazwisk kandydatów, zasłaniając się słynną ustawą o ochronie danych osobowych, czyli RODO.

Niewiele poza liczbami wiemy tak naprawdę o kandydatach. Wśród nich 49 to sędziowie sądów różnego szczebla, 27 to adwokaci, jest też 8 notariuszy, 12 prokuratorów i 19 prawników – pracowników naukowych, bo takich nowa ustawa również dopuszcza.

Zobacz także

Jedynym znanym nazwiskiem jest prof. Małgorzata Manowska, szefowa Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury – to jej m.in. dotyczyła najnowsza nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, która zniosła zakaz łączenia orzekania z zajmowaniem stanowiska w tej szkole. Personalia i kwalifikacje innych kandydatów poznamy dopiero podczas prezentacji kandydatur na posiedzeniu KRS.

Ustawa o Sądzie Najwyższym 

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia, w trzy miesiące od tego terminu, czyli 3 lipca, w stan spoczynku przechodzą z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia.

Mogą oni dalej pełnić swoją funkcję, jeśli w ciągu miesiąca od wejścia w życie nowej ustawy, czyli do 2 maja, złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent RP wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego SN. W SN orzeka obecnie 74 sędziów, spośród których 27 osiągnęło ten wiek. 

RadioZET.pl/PAP/JC/MP