Zamknij

Głosujemy na partie, których nie lubimy. Ok. 80% z nas nie identyfikuje się z politykami, których wybiera

Redakcja
03.04.2017 16:31
Prawie 80 proc. wyborców nie identyfikuje się z partią, na którą głosuje
fot. RadioZET

Prawie 80 proc. Polaków o sprecyzowanych preferencjach wyborczych w niewielkim lub żadnym stopniu identyfikuje się z popieranym ugrupowaniem - wynika z analizy CBOS. Najczęściej z preferowaną partią utożsamiają się wyborcy PiS; ugrupowanie to posiada zarazem największy elektorat negatywny.

Z ustaleń badaczy wynika ponadto, że najczęściej wskazywanym ugrupowaniem "drugiego wyboru" jest dla Polaków Kukiz'15 - głosowanie na nich brałoby pod uwagę 22 proc. wyborców o sprecyzowanych preferencjach partyjnych. Jak wynika z danych z lutego i marca br., które przeanalizowało CBOS, udział w wyborach deklarowało w tym czasie średnio 67 proc. dorosłych Polaków, a 57 proc. uprawnionych do głosowania wyrażało poparcie dla jednej z istniejących inicjatyw politycznych. To o ponad 6 punktów proc. więcej niż wyniosła frekwencja wyborcza w wyborach parlamentarnych 2015 r. - wskazują badacze.

Zagłosuj

Co sądzisz o Sejmie z 4 partiami?

Liczba głosów:

Spośród osób, które zadeklarowały zarówno uczestnictwo w wyborach, jak i określone preferencje partyjne, tylko 3 proc. oceniło, że w "bardzo dużym stopniu" identyfikuje się z inicjatywą, na którą zamierza głosować, a 17 proc. oceniło stopień swojej identyfikacji jako duży. 45 proc. wyborców odpowiedziało, że czują się związani z preferowanym ugrupowaniem politycznym "raczej w niewielkim stopniu", zaś 33 proc. zadeklarowało, iż nie czuje z nim żadnej identyfikacji. 2 proc. badanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Zobacz także

Z analizy CBOS wynika jednocześnie, że najsilniej identyfikują się z preferowaną partią wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. W skali od 0 do 3, gdzie 0 to brak poczucia więzi z popieranym ugrupowaniem, a wartości 1-3 opisują skalę stopnia identyfikacji od niewielkiego (1) poczucia związku z partią do bardzo dużego (3), ugrupowanie rządzące uzyskało średni wynik 1,04, przy średniej wartości wskaźnika dla wszystkich badanych na poziomie 0,91. Poziom identyfikacji wśród wyborców pozostałych ugrupowań znalazł się według tych danych poniżej średniej: 0,86 dla zwolenników SLD, 0,84 dla PSL, 0,81 dla Platformy Obywatelskiej, 0,74 dla Nowoczesnej i 0,71 dla Kukiz'15.

RadioZET.pl/PAP/MaAl