Masz dziecko w wieku 13-15 lat? Lepiej je powąchaj: połowa nastolatków zaczęła już palić

Redakcja
10.01.2018 14:37
Masz dziecko w wieku 13-15 lat? Lepiej je powąchaj: połowa nastolatków zaczęła już palić
fot. Pixabay

Prawie połowa nastolatków w wieku 13-15 ma już za sobą próbę palenia papierosów –- poinformowano w środę w Warszawie z okazji rozpoczęcia kierowanej do młodzieży ogólnopolskiej kampanii antynikotynowej „„Nie spal się na starcie””.

Ekspert kampanii prof. Adam Fronczak, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Warszawskiego, podkreślił na spotkaniu z dziennikarzami i uczniami gimnazjów, że młodzi ludzie chcą spróbować palenia papierosów, bo to kojarzy się ze światem dorosłych. „„Kampania ma przekonać do tego, żeby nastolatki jedynie spróbowały, jeśli już muszą, ale nie zaczęły palić papierosów”” –- podkreślił specjalista. „Okres dorastania” -– przekonywano podczas konferencji –- „ma kluczowe znaczenie dla kampanii antynikotynowych i uzależnienia się od nikotyny”. Jacek Furman z Fundacji Aflofarm powiedział, że w ramach kampanii „„Nie spal się na starcie””, którą objęło  patronatem m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej, w każdej szkole podstawowej i gimnazjum ma być pokazywany film edukacyjny przedstawiający negatywne skutki palenia papierosów wśród nastolatków.

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2014 r. prawie połowa nastolatków w wieku 13-15 ma już za sobą próbę palenia.

Zagłosuj

Palisz papierosy?

Liczba głosów:

Jeszcze bardziej niepokojące są wyniki międzynarodowego projektu ESPAD 2011 (European School Survey Project on Alcohol and Drugs), którymi objęto uczniów II klas gimnazjalnych oraz II klas ponadgimnazjalnych w trzech dużych miastach Polski. Wynika z niego, że aż 57,2 proc. gimnazjalistów przynajmniej raz zapaliło papierosa, a prawie 30 proc. zrobiło to w ostatnich 30 dniach.

Sondaż specjalistów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (ówczesnej Akademii Świętokrzyskiej) ujawnił w 2011 r., że co dziesiąte dziecko woj. świętokrzyskiego sięgnęło po pierwszego papierosa przed ukończeniem 9. roku życia i tyle samo (ok. 10 proc.) uzależniło się od nikotyny już w wieku 12-14 lat.

Prof. Fronczak podczas spotkania przytoczył dane, z których wynika, że w naszym kraju pali papierosy 8-10 proc. chłopców oraz 6-7 proc. dziewcząt w wieku 11-15 lat. „W jednej ze szkół średnich w Lublinie do palenia papierosów przyznało się 25 proc. uczniów i aż dwa razy więcej dziewcząt” –- podkreślił.

RadioZET.pl/pap/maal