Zamknij

Prawnik potwierdza: gwałciciele z Rimini mogą odbyć wyrok w Polsce

Redakcja
30.08.2017 11:01
Prawnik potwierdza: gwałciciele z Rimini mogą odbyć wyrok w Polsce
fot. Pixabay

Jeżeli byłoby prawomocne orzeczenie sądu włoskiego, państwo polskie może jeszcze domagać się wykonania tego wyroku tutaj, na terytorium państwa polskiego – powiedział PAP adwokat Bartosz Lewandowski w kontekście bestialskiego napadu na polskie małżeństwo nocą z piątku na sobotę (26 sierpnia).

Adwokat Bartosz Lewandowski z instytutu Ordo Iuris tłumaczy, że gdy sprawcy brutalnego przestępstwa zostaną złapani, polska prokuratura ma kilka możliwości. – Z jednaj strony może składać wniosek za pośrednictwem ministra sprawiedliwości do organów państwa włoskiego o przekazanie ścigania tych osób do Polski – mówi prawnik.

Kilka możliwości ściągnięcia przestępców do Polski

Strona polska może również wystąpić o ekstradycję, gdy sprawcy zostaną ujęci. Wtedy odbyliby całość kary w polskim więzieniu. Taka opcja nie jest jednak bardzo prawdopodobna. – Organami, które w ogóle mogą coś na ten temat powiedzieć i zebrać materiał dowodowy, są organy włoskie. Jeżeli włoski wymiar sprawiedliwości prowadzi śledztwo pod określonym kątem, poszukuje sprawców, zbiera dowody, to po to, aby we Włoszech wymierzyć karę tym sprawcom – tłumaczy Lewandowski.

Zobacz także

Prawnik nie ukrywa, że ewentualne odbycie kary w kraju swoich ofiar byłoby dla gwałcicieli gorsze, niż pobyt we włoskim więzieniu. – Zdecydowanie przejęcie tego wyroku i wykonanie tej kary na terenie Rzeczpospolitej Polskiej będzie, domyślam się, o wiele bardziej niekorzystne dla tych sprawców – twierdzi adwokat.

Polscy śledczy we Włoszech

We wtorek 29 sierpnia po południu wyleciał do Włoch polski zespół mający wspomóc włoskich śledczych w poszukiwaniach. W skład czterech osób wchodzi prokurator, dwóch policjantów i tłumacz.

Zdaniem Lewandowskiego wylot polskich funkcjonariuszy do Włoch to dobry pomysł. – To jest moim zdaniem bardzo słuszną i bardzo dobrą ideą. Polscy śledczy nie powinni siedzieć z założonymi rękoma i czekać na to co zrobi włoska strona tylko powinni zbierać materiały pod kątem ewentualnego przeprowadzenia postępowania przeciwko sprawcom tego przestępstwa w Polsce – komentował w rozmowie z PAP.

Czy sprawcy ataku w Rimini powinni odbyć karę w Polsce? Wypowiedz się w naszym serwisie MAM ZDANIE.

RadioZET.pl/PAP/strz