Zamknij

Prawo jazdy straci 40 tys. Polaków? Tak szacuje rząd

07.06.2020 14:22
Prawo jazdy straci 40 tys. Polaków? Tak szacuje rząd
fot. Andrzej Zbraniecki/East News

Kilkadziesiąt tysięcy Polaków może w przyszłym roku utracić prawo jazdy? Takie liczby szacuje rząd. Chodzi o zmianę przepisów, która wchodzi w życie w najbliższe wakacje. Co dokładnie ulegnie zmianie?

Prawo jazdy w przyszłym roku może stracić nawet 40 tysięcy Polaków – podaje serwis moto.pl opierając się na rządowych prognozach. Chodzi o nowe przepisy, która wejdą w życie w wakacje 2020, najprawdopodobniej w lipcu. Jakich zmian możemy się spodziewać?

Przede wszystkim nowe przepisy dotyczą przekraczania prędkości o 50 kilometrów na godzinę również poza terenem zabudowanym, ujednolicenia limitu prędkości niezależnie od pory w ciągu dnia a także większej ochrony pieszych na pasach.

Zmiany mają uderzać w piratów drogowych. Na ich mocy policja będzie mogła odebrać prawo jazdy kierowcy, który przekroczy prędkość o 50 km/h także po za terenem zabudowanym. Statystyki wskazują, że na mocy tego konkretnego przepisu funkcjonariusze zabiorą prawo jazdy aż 20 tysięcy razy jeszcze w tym roku. W 2021, liczba ta ma wzrosnąć do 40 tysięcy - czytamy na moto.pl.

Co dokładnie zmieni się w związku z wejściem w życie nowych przepisów?

Polacy stracą prawo jazdy? Co zmienią nowe przepisy?

Pierwszym punktem jest "utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h. wszędzie". Za to wykroczenie funkcjonariusze mogę odebrać prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Przepis będzie obowiązywał od lipca 2020 r. Do tej pory za tego rodzaju przewinienie na terenie niezabudowanym policja wystawiała jedynie mandaty w wysokości 500 złotych.

Rządowe szacunki mówią, że rocznie nawet 40 tysięcy Polaków może stracić w ten sposób prawo jazdy. Zabieranie prawa jazdy ma być skutecznym batem na kierowców

– czytamy na moto.pl.

Zobacz także

Drugim punktem jest "ujednolicenie limitów prędkości w terenie zabudowanym, bez względu na porę dnia". W wakacje 2020 obowiązywać będą limity prędkości do 50 km/h – niezależnie od pory dnia . Obecnie od 23.00 do 5.00 rano w terenie zabudowanym można poruszać się z maksymalną prędkością 60 km/h.

Zobacz także

Trzecim punktem zmian jest "pierwszeństwo pieszych jeszcze przed przejściem". W rządowym projekcie napisano, że"pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz (...) korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem".

Zobacz także

Tutaj pojawia się obowiązek dla pieszego dot. obserwowania ruchu na drodze jeszcze przed wejściem na pasy. Tak samo będą musieli zachowywać się kierowcy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

 

RadioZET.pl/moto.pl