Zamknij

Ważne zmiany dla kierowców. Będą obowiązywać od 5 grudnia

04.09.2020 11:31
Policja
fot. East News/PAWEL SKRABA

Kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą prawa jazdy. Zmiany będą obowiązywać od 5 grudnia 2020 roku. Ministerstwo Cyfryzacji w piątek podpisało odpowiednie dokumenty.

W piątek Ministerstwo Cyfryzacji przekazało, że od 5 grudnia nie będziemy musieli mieć ze sobą prawo jazdy. Wystarczy je mieć w telefonie. Marek Zagórski, minister cyfryzacji podpisał dokument, dzięki któremu jest to możliwe.

Od 5 grudnia pojedziemy bez prawa jazdy w kieszeni 

"Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok. Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel, do czego zresztą bardzo zachęcam" - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Zobacz także

Zmiany są wynikiem tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców. Jest to ustawa z 14 sierpnia 2020 roku. 

Nie chcieliśmy zwlekać, mieliśmy mnóstwo próśb od obywateli w tej sprawie. Dotrzymujemy słowa. Tak jak obiecaliśmy – niebawem polscy kierowcy wszystkie niezbędne dokumenty samochodowe będą mogli mieć w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel

- wyjaśnił Zagórski.

Zobacz także

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do pobrania aplikacji mObywatela. To rozwiązanie jest przygotowanie dla właścicieli oraz współwłaścicieli pojazdów, czyli wszystkich osób, które są zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Pojazdów jako posiadacze np. samochodów czy motorów.

Zobacz także

W aplikacji kierowca znajdzie m.in. mPojazd — odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC, a także karty pojazdu. Oprócz tego aplikacja mobilna zapewnia możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych. Resort przekazał, że z tej usługi będzie można korzystać bezpłatnie.

RadioZET.pl/PAP