Zamknij

Prawo jazdy: ważne zmiany dla kierowców. Andrzej Duda podpisał ustawę

27.08.2020 16:54
Prawo jazdy
fot. LUKASZ SOLSKI/East News

Prawo jazdy nie będzie obowiązkowym dokumentem podczas kontroli drogowej. Andrzej Duda podpisał w czwartek 27 sierpnia nowelizację prawa o ruchu drogowym - poinformowała Kancelaria Prezydenta. 

Zniesienie obowiązku posiadania prawa jazdy podczas kontroli drogowej oraz uproszczenie procedur rejestracyjnych - ustawa podpisana przez Andrzeja Dudę ma na celu wprowadzenie ułatwień i zarazem zmniejszenie kosztów ponoszonych przez obywateli (właścicieli pojazdów, w tym przedsiębiorców) oraz zmniejszenie liczby wydawanych dokumentów, dostosowanie procedur administracyjnych oraz zmniejszenie w związku z tym odpowiednio zadań powierzonych organom jednostek samorządu terytorialnego.

Zwalnia posiadaczy polskiego prawa jazdy z obowiązku posiadania przy sobie tego dokumentu i okazywania go na żądanie uprawnionego organu kontroli ruchu drogowego

 - czytamy w nowelizacji prawa o ruchu drogowym.

Prawo jazdy 2020. Zmiany dla kierowców, Duda podpisał ustawę 

Nowela ustawu umożliwia też rejestrację pojazdu lub czasową rejestrację pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania właściciela pojazdu. Ponadto wprowadza możliwość czasowej rejestracji pojazdu także przez starostę właściwego dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu.

Zgodnie z ustawą możliwe będzie zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu przy przerejestrowaniu pojazdu, o ile pojazd był zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiada tablice zgodne z właściwymi przepisami wykonawczymi.

Zobacz także

"Zniesiony będzie obowiązek przedkładania do rejestracji pojazdu dowodu własności, jeżeli od ostatniej rejestracji pojazdu nie nastąpiła zmiana w zakresie jego własności" - zaznaczono w komunikacie.

Kancelaria wskazała, że ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, przewidziane są jednak liczne wyjątki. Dodała, że niektóre z wprowadzanych regulacji, wymagające wdrożenia rozwiązań technicznych, mają obowiązywać dopiero po ogłoszeniu przez upoważnionego ministra stosownego komunikatu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP