Zamknij

Premie dla kierowników w Poczcie Polskiej po kilkadziesiąt tysięcy na osobę

06.09.2022 07:52

W sierpniu Poczta Polska wypłaciła swoim kierownikom premie. Dyrektorzy mieli dostać dodatkowe świadczenie w wysokości 25 procent rocznego wynagrodzenia – ustalił dziennikarz śledczy Radia ZET Mariusz Gierszewski. Związkowcy twierdzą, że premie pochodziły z zysków osiągniętych dzięki wypłacie rządowej rekompensaty za straty covidowe. 

Poczta Polska
fot. Artur Szczepanski/REPORTER

Według informatorów Radia ZET średnie miesięczne wynagrodzenie w grupie kierowniczej w Poczcie Polskiej to około 20 tysięcy złotych brutto. Wypłacone premie wynosiły więc kilkadziesiąt tysięcy złotych na osobę. 

Premie dla kierowników w Poczcie Polskiej

Jak ustaliło Radio ZET, w drugiej połowie sierpnia, 26 pocztowych związków zawodowych zrzeszonych we Wspólnej Reprezentacji Związkowej zapytało Zarząd Poczty Polskiej, czy uzasadnieniem do wypłaty dyrektorskich premii był dodatni wynik finansowy osiągnięty dzięki dodatkowym środkom z budżetu oraz ze sprzedaży nieruchomości. Pocztowcy chcieli również wiedzieć, czy dodatkowe świadczenie otrzymali także członkowie zarządu. 

Nie otrzymali jednak odpowiedzi na zadane pytania. Dlatego też 24 sierpnia Ogólnopolski Związek Zawodowy Straż Pocztowa wystąpił do ówczesnego prezesa Poczty Polskiej Tomasza Zdzikota o wypłacenie wszystkim pracownikom premii w wysokości 25 procent wynagrodzenia zasadniczego za 2021 rok.

Poczta Polska zapewnia, że nagrody oraz premie w spółce, wypłacane są zgodnie z obowiązującymi regulacjami. Rzecznik prasowy Poczty Polskiej Daniel Witowski przekazał Radiu ZET, że "wynik brutto Spółki za ubiegły rok wyniósł 250,8 mln zł. Spółka osiągnęła go bez pomocy publicznej".

Na pytania, ilu osobom wypłacono świadczenia, jaka była to kwota i czy premie otrzymał także zarząd i były prezes Tomasz Zdzikot, rzecznik odpowiedział, że spółka nie udziela takich informacji podmiotom do tego nieuprawnionym.

Poczta Polska otrzymała ze Skarbu Państwa 49 milionów złotych rekompensaty za straty poniesione w wyniku ograniczeń i restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Wsparcie dla Poczty zatwierdziła Komisja Europejska.

RadioZET.pl