Zamknij

„Nie mogę oddać premii, bo już ją wydałem” — minister PiS o decyzji Kaczyńskiego

Redakcja
06.04.2018 10:47
Jaroslaw Kaczynski
fot. PAP

Jarosław Kaczyński zapowiedział w czwartek, że ministrowie przekażą nagrody finansowe na Caritas. Tymczasem WP przywołuje wypowiedź anonimowego polityka PiS, który stwierdził, że nie może oddać nagrody, ponieważ już wydał te pieniądze. 

W czwartek na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński ogłosił, że ministrowie i wiceministrowie przekażą swoje nagrody na Caritas, a PiS złoży projekt ustawy obniżający o 20 proc. pensje posłów i senatorów.

Tymczasem portal wp.pl przywołuje wypowiedź jednego z polityków PiS, który stwierdził, że nie może oddać pieniędzy, gdyż już je wydał. Dodaje, że musiałby wziąć kredyt na zwrot premii i przekazanie jej do Caritasu. 

Niektórzy politycy PiS w rozmowie z WP przyznają, że nie są specjalnie zachwyceni decyzją prezesa Kaczyńskiego. — Komunikacyjnie leżeliśmy. Obawiam się, że w dłuższej perspektywie decyzja prezesa może nam nawet zaszkodzić — mówi wp.pl jeden z działaczy PiS.

Ministrowie oddadzą premie

Prezes PiS wystąpił przed dziennikarzami w siedzibie partii na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Wcześniej odbyło się tam zebranie komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości oraz spotkanie Kaczyńskiego i Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrami w jego gabinecie.

ZOBACZ: Premie do zwrotu, pensje posłów w dół. Czy to uratuje PiS?

— Ponieważ my wiemy, że jesteśmy dla społeczeństwa i to nie jest tak, że idzie się do polityki dla pieniędzy, i nie jest celem polityki bogacenie się polityków, wobec tego podjęliśmy pewne decyzje — oświadczył Kaczyński podczas czwartkowej konferencji prasowej, po posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS.

Jak dodał, niektóre z tych decyzji będą „musiały mieć kształt projektów ustaw”. — Ministrowie konstytucyjni i sekretarze stanu, którzy są politykami, zdecydowali się na przekazanie swoich nagród — tutaj terminem będzie połowa maja — na cele społeczne do Caritasu — poinformował Kaczyński.

RadioZET.pl/WP/KM