Onet: premier Litwy zostanie Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego

Redakcja
05.09.2018 13:35
Szef litewskiego rządu jest z wykształcenia prawnikiem

Jak podał w środę portal Onet, Nagrodę Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy otrzyma premier Litwy – Saulius Skvernelis.

W środę po południu zakończyły się obrady kapituły przyznającej coroczną nagrodę Człowieka Roku Forum Ekonomicznego w Krynicy. Zadecydowano, że tym razem dostanie ją Saulius Skvernelis – premier Litwy. W tajnym głosowaniu uzyskał 21 głosów.

Nagroda ta zostanie w całości przeznaczona na cele Polskiej Akcji Humanitarnej. W gali wręczenia odznaczeń, która odbędzie się w środowy wieczór, weźmie udział premier Mateusz Morawiecki, który również znalazł się w gronie nominowanych do tego tytułu.

Innymi kandydatami byli także: Robert Biedroń, Janina Ochojska oraz Adam Bodnar.

Prawnik i były minister spraw wewnętrznych

O Skvernelisie w pochlebny sposób wypowiadał się we wtorek marszałek Senatu, Stanisław Karczewski. Określił go między innymi „wspaniałym człowiekiem” – poinformował portal Onet. Dodał, że współpraca polskiego rządu z litewskim układa się pomyślnie ze względu na dobre relacje pomiędzy premierami.

Beata Szydło z tytułem Człowieka Roku

Tegoroczny zwycięzca pełni funkcję szefa litewskiego rządu od 2016 roku. Wcześniej był ministrem spraw wewnętrznych. Skvernelis jest z wykształcenia prawnikiem, od lat związanym z działalnością policji. To już kolejny premier, który otrzymał odznaczenie Człowieka Roku Forum Ekonomicznego. W 2015 roku laureatem nagrody został Viktor Orban, szef rządu Węgier. Z kolei w 2016 roku odebrał ją prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński. Wzbudziło to niemałe kontrowersje, gdyż w tym samym roku PiS wygrał wybory parlamentarne. Jak stwierdził wówczas Kaczyński, przyznana mu nagroda „była symptomem bardzo ważnej zmiany w Polsce”. W 2017 roku, miano Człowieka Roku Forum Ekonomicznego otrzymała natomiast była premier, Beata Szydło.

W przeszłości laureatami nagrody byli między innymi Donald Tusk, Bronisław Komorowski i Lech Wałęsa.

Hasłem tegorocznego XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy, które rozpoczęło się 4 września i potrwa przez trzy dni, jest: „Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów”.

RadioZET/Onet.pl/businessinsider/krakow.wyborcza.pl/JZ