Zamknij

Morawiecki o Sądzie Najwyższym, Kaczyńskim i negocjacjach z Unią

Redakcja
27.08.2018 21:32
Premier Mateusz Morawiecki o zmianach w Sądzie Najwyszym i wyborach
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/East News

Na pewno prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie bardzo mocno obecny podczas tej kampanii wyborczej - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Ponadto w ocenie szefa rządu obóz rządzący w sprawie zmian w Sądzie Najwyższym "postępuje zgodnie z konstytucją i zgodnie z prawem".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W wywiadzie w telewizji Polsat News premier powiedział, że Polska "najprawdopodobniej nie stanie przed dylematem dotyczącym respektowania wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego".

Premier o sporze z Unią

Na początku sierpnia SN wystosował pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału i zawiesił stosowanie trzech artykułów ustawy o Sądzie Najwyższym określających zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku.

Zobacz także

Dopytywany, czy - jego zdaniem - unijny trybunał nie zajmie stanowiska ws. pytań SN, premier dodał: - Myślę, że albo nie będzie tego wyroku, albo jeśli będzie, będzie pozytywny, albo jeśli będzie nie do końca pozytywny, to myślę, że się porozumiemy po prostu z instytucjami UE.

Zaznaczył, że Polska jest "zasadniczo prymusem" jeśli chodzi o przestrzeganie orzeczeń TSUE. Zwrócił również uwagę, że przed TSUE toczą się obecnie 52 postępowania o niewykonywanie jego wyroków - m.in. przez Francję, Niemcy, Włochy, Grecję czy Hiszpanię.

Ponadto premier mianem "anarchii" określił poniedziałkowy protest podczas posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa. kilkunastoosobowa grupa reprezentująca ruch Obywatele RP zablokowała wejście do sali obrad KRS. Tym samym opóźnione zostało rozpoczęcie obrad Rady ws wyłonienia kandydatów do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

Zobacz także

- Awantura, awantura, awantura. To jest to, co opozycja próbuje zrobić: jazgot, wszczynanie burd ulicznych, jakieś krzykliwe kłótnie - powiedział Morawiecki.
- Co do tego wtargnięcia (...), nie może być takiej anarchii - powiedział Morawiecki. Ocenił też, że polska policja postępuje z demonstrantami "niezwykle delikatnie".

Morawiecki o kampanii wyborczej

Morawiecki odniósł się również do trwającej kampanii przed październikowym wyborami samorządowymi.

- Na pewno pan Jarosław Kaczyński będzie bardzo mocno obecny podczas tej kampanii jako lider naszego obozu ponieważ ta kampania i te wybory są niezwykle ważne - powiedział premier Morawiecki w Polsat News.

Pytany o ocenę dotychczasowego przebiegu kampanii, w tym przeprowadzonej przez Koalicję Obywatelską (Platforma Obywatelska i Nowoczesna) kampanii billboardowej przeciwko PiS, premier mówił, że jest zdziwiony, że po tym, jak obóz rządzący odzyskał miliardy wypływające z budżetu i pokazał, że "rzeczywiście złodzieje okradali Polskę", opozycja "od razu się odezwała jako wywołana do tablicy". - Uderz w stół, nożyce się odezwą - podsumował Morawiecki.

Zobacz także

Premier o negocjacjach o akcesję do UE

Szef rządu odniósł się do krytyki jego wypowiedzi z 19 sierpnia tego roku z Sandomierza, gdzie powiedział, że on negocjował wejście Polski do Unii Europejskiej.

Premier w Polsat News oświadczył, że był bezpośrednio włączony w negocjacje z Unią Europejską. - Tym, którzy łapią za słówka odpowiem tak: jakby powiedzieć - będąc np. Robertem Lewandowskim, co bym sobie bardzo życzył - "sam grałem w meczu Polska-Senegal". Czy to oznacza, że on sam, jeden jedyny grał? Nie, grała cała drużyna - mówił Morawiecki.

Zobacz także

Szef rządu o frankowiczach

Premier był też pytany w Polsat News o wypowiedź, która padła w minionym tygodniu w programie "Studio Polska" na antenie TVP Info. Jedna z uczestniczek programu stwierdziła, że "PiS wrzucił na fotel premiera Mateusza Morawieckiego", który jest "banksterem".

Oceniła, że to szef rządu jest odpowiedzialny za jej "walkę z Bankiem Zachodnim WBK" i "spłacanie kredytu denominowanego do franka szwajcarskiego". Według niej jako prezes Banku Zachodniego WBK Morawiecki "podjął decyzję o udzielaniu tych toksycznych instrumentów finansowych".

- Trzy banki, w tym Bank Zachodni WBK, którym miałem przyjemność kierować, cały czas traciły swoich klientów i do 2008 roku, do wybuchu kryzysu nie udzielały takich kredytów (we frankach szwajcarskich) - powiedział Morawiecki.

Ostre słowa o Morawieckim w TVP. „Jest moralnie odpowiedzialny za śmierć mojego męża” [WIDEO]

RadioZET.pl/PAP/PTD