Zamknij

Nieoficjalnie: premier zablokował zakup 25-letnich okrętów

Redakcja
17.08.2018 09:34
Premier Morawiecki miał zablokować zakup fregat z Australii
fot. Jason A. Johnston/U.S. Navy/PD

Według nieoficjalnych informacji premier Mateusz Morawiecki miał zablokować rozpoczęcie kupna 25-letnich fregat od armii australijskiej. List intencyjny w tej sprawie miał podpisać prezydent Andrzej Duda podczas wizyty na Antypodach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Według dziennika „Polska The Times” przeciwnikiem zakupu okrętów jest szef rządu oraz minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Zdaniem tego ostatniego przejęcie 30-letnich fregat od Australii „zahamuje proces budowania statków dla armii w polskich stoczniach”.

Zobacz także

W rządzie za przejęciem okrętów z Antypodów wielkim orędownikiem jest minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Polityk, pytany we wtorek w radiowej Jedynce o różne opinie w sprawie zakupu fregat, stwierdził, że wszystko zależy od punktu widzenia.

– Dysponujemy dziś fregatami, które są podobne do fregat australijskich, ale są kilkanaście lat starsze, więc pozostaje pytanie, jakim sprzętem ma dysponować polska marynarka wojenna i pozostaje pytanie o możliwości czasowe budowy okrętów – powiedział.

Zobacz także

List intencyjny w sprawie zakupu dwóch 25-letnich fregat Adelaide ma podpisać prezydent Andrzej Duda, który w czwartek, 16 sierpnia rozpoczął oficjalną wizytę w Australii.

Według szacunków „Polska The Times” na inwestycję trzeba zarezerwować w budżecie 2-3 miliardy złotych. Jak zaznaczył portal Defence24.pl, fregaty z Australii dysponują starszą wersją uzbrojenia rakietowego, ich zakup może zahamować rozwój budowy rodzimych okrętów oraz zmusza do korzystania z pomocy zagranicznych wykonawców.

Opozycja krytykowała plany zakupu 25-letnich okrętów, które nazwała „złomem”.

Zobacz także

RadioZET.pl/Polska The Times/PAP/Defence24.pl/PTD