Zamknij

Czaputowicz nie poleci na szczyt do Izraela. „Podjąłem decyzję o odwołaniu wizyty polskiej delegacji”

Redakcja
18.02.2019 11:36
Czaputowicz nie poleci na szczyt do Izraela. „Podjąłem decyzję o odwołaniu wizyty polskiej delegacji”
fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER/East news

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz nie leci na szczyt V4 w Jerozolimie – poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Podjąłem decyzję o odwołaniu wizyty polskiej delegacji ze spotkania w Izraelu, które było wcześniej zaplanowane, a więc również nie pojedzie tam minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz – powiedział Morawiecki.

Zobacz także

– Podjąłem taką decyzję, ponieważ te sformułowania, które padły z ust powołanego na ministra spraw zagranicznych pana (Israela) Katza, są absolutnie niedopuszczalne. Są niedopuszczalne nie tylko w dyplomacji, ale dla mnie one są niedopuszczalne absolutnie w sferze publicznej – powiedział premier.

Zobacz także

Dodał, że Polacy byli narodem najbardziej poszkodowanym, obok Żydów, Romów, w czasie II wojny światowej. Szef rządu podkreślił, że Polacy ponieśli wielką ofiarę w czasie wojny, ratując dziesiątki tysięcy, setki tysięcy Żydów.

„Nie zapomnimy i nie przebaczymy”

W niedzielę p.o. izraelskiego ministra spraw zagranicznych Israel Katz, odnosząc się do słów przypisanych przez media izraelskie szefowi izraelskiego rządu, stwierdził:

– Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i – tak jak powiedział Icchak Szamir (były premier Izraela – red.), któremu Polacy zamordowali ojca, „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych – zaznaczył.

Zobacz także

Więcej informacji wkrótce.

RadioZET/PAP/JZ