Morawiecki przedstawił plan zmian dla rolników

Redakcja
18.07.2018 17:41
Premier Morawiecki zapowiedział nowy plan wsparcia dla rolników
fot. PAP/Tytus Żmijewski

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty we wsi Głogowo (woj. kujawsko-pomorskie) zapowiedział przedstawienie przez rząd planu dla wsi, uwzględniający m.in. mechanizm stabilizacyjny cen, odbudowanie państwowej interwencji w rolnictwie. To odpowiedź szefa rządu na kolejne protesty rolników.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Podczas spotkania z rolnikami w Głogowie (w gminie Oborowo w powiecie toruńskim) Morawiecki mówił, że polskie rolnictwo i polska wieś mogą być lokomotywą wzrostu gospodarczego w Polsce.

Zobacz także

- Polska, polska gospodarka, mając dobrych partnerów po stronie samorządów, może być silna polskim rolnictwem. Nie musimy sprzedawać naszych produktów po minimalnych marżach" - zaznaczył.

Jak mówił Morawiecki, w najbliższym czasie rząd zaproponuje plan dla wsi, który będzie uwzględniał m.in. mechanizm stabilizacyjny cen w najbliższych latach.

- Nie zrobimy tego w ciągu miesiąca, czy dwóch. To są zaniedbania wieloletnie. Ale będziemy do tego dążyć, żebyśmy kontraktowali poszczególne kategorie produktów odpowiednio wcześnie w procesie wegetacyjnym. Wiosną, dla owoców miękkich, a nie kiedy jest za późno - powiedział.

Jak mówił, odpowiedniej stabilizacji cen płodów rolnych nie da się osiągnąć szybko, ale "to jest nasze zobowiązanie".

Zobacz także

Protesty rolników

Szef rządu zapowiadał także odbudowę państwowej interwencji w rolnictwie, która "jest niezbędna dla pewnej stabilizacji cenowej" i stworzenie specjalnej państwowej grupy produkcyjnej. Morawiecki zapowiedział także reformę ustawy o rolniczym handlu detalicznym, aby rolnicy łatwiej mogli sprzedawać własne wyroby.

- Jesteśmy po bardzo konkretnych ustaleniach i wkrótce, myślę, że we wrześniu-październiku, wdrożymy bardzo radykalną zmianę ustawy o rolniczym handlu detalicznym, gdzie będzie można sprzedawać w bardzo wielu punktach swoje wyroby, polskie wyroby rolnicze - oświadczył Morawiecki.

Przypomniał, że we wrześniu rząd utworzy fundusz w wysokości 5 mld zł na budowę dróg lokalnych, "który w zasadniczy sposób zmieni i poprawi krajobraz dróg lokalnych w ciągu 2-3 lat".

W piątek w Warszawie rolnicy demonstrowali przeciw niskim cenom skupu produktów rolnych; domagali się, by przetwórnie więcej płaciły za owoce. W niedzielę protestujący pojawili się w Kraśniku na odsłonięciu pomnika Lecha Kaczyńskiego, gdzie przebywał premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD