Zamknij

Premier: redukujemy obciążenia małych firm. Chcemy zachęcić szarą strefę do płacenia podatków

Redakcja
22.04.2018 18:18
Morawiecki
fot. Archiwum RadioZET.pl

Nasi poprzednicy prowadzili politykę, która de facto oznaczała preferowanie wielkich firm, a trudne ciężary były nakładane na tych małych. My prowadzimy politykę odwrotną – powiedział w niedzielę Mateusz Morawiecki.

Premier twierdzi, że rząd będzie wspierał przedsiębiorców. – Staramy się tak przekształcać naszą rzeczywistość gospodarczą i społeczną, żeby szanse były dla tych, którzy rozwijają skrzydła również w gospodarce. Stąd po raz pierwszy chcemy zaspokoić postulat, który właściwie od dziesiątek lat kierowały zrzeszenia małych przedsiębiorców, małych pracodawców do państwa polskiego: to jest tzw. propozycja małej działalności gospodarczej – powiedział Morawiecki podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Węgrowa.

Prowadzenie firmy w Polsce

Zdaniem Morawieckiego rząd wychodzi naprzeciw właścicielom małych firm. – Dla tych przedsiębiorców proponujemy proporcjonalne obciążenie wydatkami na ZUS (...) do dochodu i do wysokości 5,3 tys. zł. Dziś pani fryzjerka, czy pan, który ma warsztat samochodowy, student, który prowadzi intensywne korepetycje, właściwie jak zarobi 2 tys. zł miesięcznie i po dwóch latach ulgowych musi zapłacić 1 tys. 250 zł ZUS, to zostaje mu w kieszeni 750 zł i jeszcze musi od tego zapłacić 19 proc. podatku – komentował szef rządu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

Własna działalność – opłaty

Morawiecki chciałby, aby ludzie działający w szarej strefie zaczęli płacić podatki. – My chcemy zaproponować proporcjonalny wkład do ZUS w stosunku do przychodów. Widzę, że jest bardzo wielu takich, którzy po prostu byli w szarej strefie. Nie pochwalam tego oczywiście, ale jesteśmy realistami i chcemy ich zaprosić do normalnego uczestnictwa w życiu gospodarczym. To jest krok, który do tego ma doprowadzić – mówił premier w niedzielę w Węgrowie, dodając, że poprzednicy rządu PiS prowadzili „politykę, która de facto oznaczała preferowanie tych wielkich firm, a trudne ciężary były nakładane na tych małych”. Zdaniem szefa rządu, jego partia prowadzi zupełnie odwrotną politykę.

Premier skomentował też sprawę programu Mieszkanie+ na przyszły rok:

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Gazeta.pl/strz